امید سریری
274547Labriz-2.jpg

استناد، عنوانی است که به سادگی مخدوش و لکه‌دار می‌شود. اندک تغییر در چینش، جایگیری یا آرایش عناصر در جهت تغییر ماهیت موقعیتی عناصر این خدشه را منجر خواهد شد. گاه اما این چینش آگاهانه و هدفمند، در کنار بر هم زدن رخدادهای عینی، مفاهیمی ضمنی را که در روزمرگی عناصر قابل دریافت و ادراک نیست، به عینیتی بارز می‌کشانند و رخدادهای پنهان بطن زندگی انسانی را به تصویر می‌کشند.عکس امید سریری تصویری از این دست است. بیرون کشیدن دو عابر رهگذر از بطن آشفتگی‌ها و شلوغی‌های شهر و گنجانیدن ایشان در صمیمیت ساکن یک نقاشی در گوشه‌ای از شهر، نمودی از عشق، محبت و صمیمیت  خانوادگی را در میان این زوج کهنسال به تصویر کشیده است. تصویری که هرگز در جست و جوهای معمول در فضاهای شهری قابل دستیابی و شکار نیست.هرچند ترکیب تصویر با توجه به برخورداری آن از چیدمان قابل بهبود به نظر می‌رسد اما پرداختن عکاس به این جزییات تکنیکی به سادگی می‌تواند به قیمت از دست رفتن تصویر شاعرانه پیش رو منجر شود. اشباع رنگی عکس را می‌توان در جهت تاکید بر فضای گرم ایجاد شده توجیه نمود یا آن را قابل بهبود دانست.


گالری سایت عکاسی، فرا رسیدن بهار یکهزار و سیصد و نود و دو را به همه کاربران عزیز شادباش می‌گوید.


به آقای «امید سریری» نیز برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.احسان قنبری فرداول فروردین 1392


علی اصغر علیمرادی
280048A Snowy Day.jpg


عکس‌هایی که برچسب «خوب بودن» را بر پیشانی خود می‌یابند، نتیجه همنشینی ترکیب بندی مناسب، تکنیک خوب و اندیشه کارآمدند.

آنچه پیش روی ما است، برداشتی است که درک صحیح عکاس از عناصر ترکیب بندی، دانش وی از تکنیک عکاسی و اندیشمندی او نسبت به جهان پیرامون را در یک قاب گرد آورده و باز می‌نمایاند.
عکس «علی اصغر علیمرادی» نگاهی عکاسانه و تکنیکال به طبیعت پیرامون است. در کنار دشواری‌های تکنیکی ثبت بافت در مناظر پوشیده از برف، بهره‌گیری خوب عکاس از خط، بافت، ریتم و قابگیری آگاهانه گوشه‌ای از این منظره پهناور که به زیبایی در برگیرنده موارد ذکر شده باشد، قابل تامل و زیبا است.


کپی برداری مستقیم از هستی، یا به تعبیری، تقلید محض از طبیعت چیزی نیست که در این تصویر شاهد آن هستیم. گزینش دقیق عناصر همنشست و نگاه زیبایی شناسانه‌ای که این قاب را پیش روی مخاطب گسترده است، گواهی غیر قابل انکار بر این مدعا است. هرچند توفیقی که در عکاس در گرد آوری عناصر موجود در پیش زمینه داشته است، در مورد نیمه فوقانی، آسمان و ابرها مصداق صریحی نداشته باشد.


به آقای «علی اصغر علیمرادی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


احسان قنبری فرد


24 اسفند 1391


توماج زنگویی
629288just a walk.jpg

ریتم، تکرار و حرکت، از برجسته‌ترین عوامل ترکیب بندی در عکاسی هستند. عواملی که اگر با هوشمندی و خلاقیت در قاب یک عکس جای بگیرند، بی‌شک زیبایی، استحکام و معنا را برای آن قاب به ارمغان خواهند آورد.

و یک تعریف ساده و بارها گفته شده: مکان شکست ریتم، تبدیل به کانون توجه دیداری تصویر خواهد شد. اتفاقی که می‌توان به زیبایی رخ دادنش را در عکس توماج زنگویی تماشا و مرور کرد.

بی‌شک، انتخاب، ارزنده‌ترین سرمایه عکاس است. عاملی که می‌توان صحت و تناسبش را در وجوه مختلف این عکس بررسی و توصیف نمود. انتخاب هوشمندانه موضوع که ناشی از دید عکاسانه و آزموده است و توان پیش‌انگاری عکاس از آن‌چه نهایتا در قاب نقش خواهد بست. انتخاب زاویه دید مناسب برای جایگیری مناسب عناصر در بطن قاب و انتخاب لحظه و زمان مناسب برای بهره‌گیری از پتانسیل دیداری نور، سایه‌ها، خطوط و نقطه‌ها. و مهم‌تر از آن انتخاب مناسب‌ترین لحظه برای جایگیری و فرم مناسب موضوع متحرک انسانی.

ماهیت انتزاعی خطوط و نقوش ترسیم شده در پیش رو و پشت سر موضوع انسانی زمینه‌ای بسیار مساعد است برای رخ نمودن تئاویل فراوانی در باب ماهیت انسان و آن‌چه با عنوان مسیر زندگی پر پیچ و خم او همواره موضوع بحث و چالش بوده است.


به آقای «توماج زنگویی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.

احسان قنبری فرد

30 بهمن 1391
نیما مقیمی
DSC_0111-Edit-2-2.jpg

با برداشت و ویرایشی هدفمند در دسته فتوریسم مواجهیم. سبکی که پیش از این نیز نمونه‌هایی از آن را در آثار نیما مقیمی شاهد بوده‌ایم. برداشت پیش رو اما به مراتب اندیشمندانه‌تر و پخته‌تر از ارائه‌های پیشین است و در کنار پرداختن به سبک، می‌توان رعایت جوانب مختلف تکنیکی و ویرایشی را در آن بررسی کرد.
چون دیگر آثار این سبک، این عکس نیز در تلاش است تا سرعت، حرکت و دگرگونی سر سام آور دنیای مدرن را درقالب یک تصویر به نمایش بکشد. عکاس برای القای جلوه مورد نظر خود آشکارا از جلوه‌های ویرایشی استفاده کرده است و حفظ ثبات پس زمینه و پیش‌زمینه عکس گواهی بر این مدعا است. ورود به عکس با پرسپکتیو پویای خطوط پیش رونده در پیش‌زمینه عکس اتفاق می‌افتد و سپس بیننده را متوجه حرکت صعودی عناصر میانی و مرتفع می‌سازد. حرکتی که به لطف ویرایش اندیشمندانه، علیرغم نمود غیرواقعی خود به سادگی مورد پذیرش بیننده قرار می‌گیرد و هجمه و پیشروی سرسام‌آور این سازه‌های سیمانی و فلزی را به وی القا می‌کند. ترکیب اثر، متناسب با ساختار ارائه شده، متقارن است و وین‌یت‌های افزوده شده در گوشه‌های فوقانی نیز در خدمت استحکام بخشی به ترکیب اعمال شده‌اند.
به آقای «نیما مقیمی » برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.
احسان قنبری فرد
27 بهمن 91مهدی روجائی
M_R_9981.jpg

ترکیب مستحکمی مبتنی بر وحدت و تکثر عناصری که بی‌واسطه و مصرانه به یکدیگر متصل و با یکدیگر مرتبطند.

فارغ از موقعیت خاص و استثنایی یافت شده و انتخاب شده در نگاه عکاس، برش بخشی از دنیای واقعی به منظور برهم نشینی عناصر مرتبط بسیار هنرمندانه و آگاهانه صورت گرفته است.

با فرض اینکه موقعیتی چنین در اختیار چندین نگاه انتخاب کننده قرار گرفته باشد، برش هنرمندانه مهدی روجایی را می‌توان به جرات یکی از بهترین انتخاب‌های عکاسانه به شمار آورد.

برقراری تعادل نامتقارن در قاب کاملا متقارن مربع به‌واسطه ماهیت متعادل و متقارن آن، غالبا اقدامی دشواراست که در این عکس به زیبایی شاهد به وقوع پیوستن آن هستیم. افق، هم بر بخش بندی طلایی یک سوم و هم بر تقارن عمودی مبتنی است. عناصر نشسته در پیش زمینه اما ضمن جبران فضای منفی، تنها عناصر مرتبط با تاویل این قاب کمینه گرایند. فراواقع‌گرایی عکس وابسته به موقعیت استثنایی برداشت و قابگیری کمینه گرایی است که با آشنایی زدایی از مرز این حضور فراواقع نما، تئاویلی از یکسانی، جدایی، وحدت و تکثر را به دست می‌دهند.دو نکته معنایی در این عکس قابل تامل است. نابجایی حضور عناصر که موجب آشنایی زدایی از تصویر شده است و ارتباط تنگاتنگ و چند سویه دو عنصر موجود در این زمینه وهم‌آلود..
به آقای «مهدی روجائی » برای این آفرینش ناب تبریک می‌گوییم.
احسان قنبری فرد
24 بهمن 91صفحه 9 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی