سپیده گندمی
sher.jpg

جست و جو‌گری، ویژگی عمده نگاه عکاسانه است و عکس پیش رو مصداق ارزنده‌ای از محصول چشم‌نواز این جست و جو گری عکاسانه است.

عکاس بدون دست یازیدن به شیوه‌های متعارف ترکیب و تلفیق عکس‌ها و عناصر همنشست، چشم می‌گشاید و در ساده‌ترین چشم‌اندازهای پیرامون خویش مصداق دنیای وهم‌آلوده و شاعرانه خود را می‌یابد.

عکس سپیده گندمی در تعریفی تکنیکی استفاده عکاس از یک فیلتر طبیعی است. بهره‌گیری از اعوجاج حاصل شده بوسیله بافت پرده و شدت بخشیدن به این جلوه در کنار سایه‌های محوشونده محیطی دست‌مایه‌های این آفرینش خلاقند.

همنشینی نقش‌مایه‌های پرده با پس‌زمینه زیبا است و ارتباط لازم برای جذابیت عکس را میان عناصر موجود به شکلی انتزاعی ممکن ساخته است.

ویرایش نقش خود را در شدت بخشیدن به پرده در پیش زمینه و تقویت رنگ، بافت و خطوط پس زمینه به خوبی ایفا کرده است. در تعریفی ساده‌تر، عکاس در فرایند تولید و ارائه عکس از ایجاد نوعی خطای دید در دو نیمه عمودی تصویر به زیبایی بهره برده است.

ترکیب بندی مستدیر عکس در حفظ نگاه مخاطب در میانه اثر و گردش مداوم چشم در دو نیمه بالا و پایین اثر نقشی بسزا دارد.


به خانم «سپیده گندمی» برای این شاعرانگی ناب عکاسانه آفرین می‌گوییم.


«مدیر هنری گالری»

3 تیر 1392


سعید سلطانیان
S S .jpg

یک انتزاع ناب را از سعید سلطانی شاهدیم. ماهیت کلی به موضوع به تمام معنای آن‌چه در انتزاع رخ می‌دهد، مبهم و دور از دسترس است. ترکیب بندی قدرتمند عکس که با بهره گیری از تعادل تونال و ریتم تکرار شونده عناصر مستدیر شکل گرفته است قابل تامل و زیبا است. بدیهی است که عکس پیش رو حاصل برش دقیق تصویری با قطع مستطیل افقی است و با توجه به ترکیب حاصل شده به جرات می‌توان این برش را بهترین انتخاب عکاس به شمار آورد.


کنترل نور و سایه در متن تصویر به قدرت تمام رخ داده است و عمق حاصل شده در تصویری از عناصری نسبتا تخت حاصل همین کنترل هوشمندانه است.


انتزاع، یا آبستره، نتیجه نگاه عمیق و ظریف عکاس به چیزها و رسوخ در چیستی آن‌ها است. نگاهی که برای کوچک‌ترین چیزهای پیرامون عکاس شان و شخصیتی در حد قرار گرفتن در مسند موضوعیت یکه یک عکس فراهم می‌آورد و نتیجه درست همانقدر شایسته و زیبا است که می‌توان در عکس پیش رو مشاهده کرد و لذت برد.


گریز عکاس از عینیت حقیقی موضوع و خلق یک ماهیت بدیع، قابل تامل، زیبا و براستی تماشایی است.


به آقای «سعید سلطانی» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.


احسان قنبری فرد


8 خرداد 1392آرمان متین
IMG_10562.jpg


نابغه بی‌بدیل عکاسی، هنری کارتیه برسون هندسه را عامل جدایی ناپذیر عکس‌ها می‌خواند و هماره به خاطر آموخته‌هایش از ترکیب بندی و هندسه خود را مدیون معلم هندسه‌اش می‌نامید.
"من فقط در لحظه عکاسی به هندسه و فرم فکر می‌کنم همین! "


مطالعه و اندیشه در باب مبادی سواد بصری بر غالب عکاسان دشوار می‌آید و سهولت کار عکسبرداری با ابزار دیجیتال غالب ایشان را به اشتباه می‌اندازد.


عکس پیش رو نمونه‌ای قابل تامل برای نمایش نقش برجسته اصول مبانی در عکاسی است.
خطوط مورب کادر ضمن ایجاد تعادلی که بواسطه تبدیل تونهای تیره به خاکستری به دست آمده است، تعادل کلی قاب را نیز به شکل قابل تاملی برقرار کرده‌اند. پرنده، در قالب یک نقطه در کانون توجه بصری کادر به گونه‌ای قرار گرفته‌است که نگاه مخاطب را سوار بر خطوط مورب و هدایتگر به خویش می‌خواند و مسیر تماشا را برای نگاه مخاطب تعیین می‌کند.
نکته آموزنده دیگر در این عکس، سوی نگاه است. سوی نگاه، حتی برای عنصری مانند یک پرنده سیاه نقشی چنان تعیین کننده دارد که تمام انرژی حاصل از خطوط مورب قطری را خنثی می‌کند. به عبارت دیگر انرژی حاصل از قدرت بصری نگاه پرنده برابر با برآیند انرژی تمام خطوط مورب است.
کنتراست نقطه سیاه پرنده در مقابل حجم تون‌های خاکستری و تعدیل کنتراست تونال نیز یک نکته آموزنده دیگر است.
به آقای «آرمان متین» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


احسان قنبری فرد


5 خرداد 1391


شیوا بابابیگی
767128IMG_2180 copy.jpg

بازیگری هنرمندانه خطوط و عناصر مبتنی بر خط در عکس شیوا بابا بیگی قابل تامل و زیبا است. عبور از القای عمق در این قطع، که استفاده از آن برای ایجاد و القای عمق بسیار معمول و متداول است، اتفاقی زیبا در این تصویر تسطیح شده است.

عکس «شیوا بابا بیگی» نمونه‌ای جذاب برای مرور دوباره بر تعریف ماهیت عکس و رسانه عکاسی است. برش آگاهانه و هوشمندانه بخشی از دنیای واقعی در جهت محدود کردن و همنشینی عناصری مشخص و گزیده شده.

عکاسی هنر انتخاب است و انتخاب این قطع از جهان بیرونی در این عکس مثال زدنی و زیبا است.

سهم تونالیته‌های روشن به وضوع در این قاب بیش از تیرگی‌ها و سیاهی ها است. ترکیب بندی عنصر قدرتمندی است که با حضور کامل و مستحکم خود، تعادل لازم میان عناصر و تونالیته‌های مختلف را برقرار کرده است.

گریز آگاهانه از دستیابی به تصویری متقارن و گرفتار آمدن در دام تقسیم شدن قاب به دونیمه مشابه، اتفاق آموزنده دیگری است که در این قاب رخ داده است.

دنیای موجود در این عکس، حقیقی، روزمره و به کرات دیده شده است. اما عوامل مختلفی از جمله عدم حضور انسان و عوامل وابسته به وی، نوعی سکون، رکود و تنهایی شکننده و خلسه‌آور را به فضای عکس افزوده است. 


به «شیوا بابابیگی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.

احسان قنبری فرد

4 خرداد 1392نیما مقیمی
DSC_1731-Edit.jpg

عکس‌ها حاوی پیامند. پیام عکس مفهوم یا معنایی است که که مثل یک جمله واژگانی از همنشینی عناصر موجود در عکس ایجاد و برداشت می‌شوند. یک اشتباه رایج در بین مبتدیان این است که برای هرچه پربارتر کردن عکس، تا جای ممکن، عناصر بیشتری را در عکس‌ وارد کنند و از این طریق بر معنا و مضمون عکس بیافزایند. باور دیگری که این اشتباه را سبب می‌شود، تکیه بر این واقعیت است که عکس‌ها در بیان واقعیت ناتوانند. برای گریز از این باور که عکس‌ تنها گوشه‌ای از واقعیت را نشان می‌شود، گاه عکاسان تلاش می‌کنند این بخش برش خورده واقعیت را هرچه پرمضمون‌تر و گویاتر کنند. غافل از اینکه در عکاسی ناب، تلاش در صراحت مضمون، ساده‌سازی و پرهیز از پیچیدگی است. پرسش اصلی این است: کدام عنصر می‌تواند برای صراحت و سادگی بیشتر از عکس حذف شود؟  این ساده سازی می‌تواند تا حد کمینه‌گرایی (Minimalism)  پیش رود.عکس نیما مقیمی نمونه قابل توجهی از ساده‌سازی در جهت دستیابی به صراحت معنا است. تا اندازه‌ای که عنصر دوم موجود در تصویر و سهیم در معنا نیز با دست‌افزار عمق میدان، نوردهی طولانی مدت و ویرایش ثانویه محو، و از کانون توجه خارج و حتی دریا، تبدیل به بستری برای حضور سایر عناصر می‌شود تا ضمن صراحت، عنصر اصلی با جداشدن از پس زمینه کانون توجه مخاطب باشد. عکاس مخاطب را مجبور به تماشای عنصر دلخواه خود می‌کند.عنوان عکس تلاش خوبی در جهت رهنمون شدن مخاطب به معنا، و نه القای مستقیم آن است. ترکیب بندی عکس از سادگی، چینش مناسب، بهره‌گیری خوب از خطوط، توازن روشنایی و تیرگی و استفاده خوب از مفاهیم خط و نقطه بهره‌ور است.گرادیان زیبای سیاه و خاکستری نشسته بر بستر خطوط قطری را نیز به موارد بالا بیافزایید.به اقای «نیما مقیمی» برای این شاعرانه آرام شادباش می‌گوییم.احسان قنبری فرد13 فروردین 92


صفحه 8 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی