مسعود(محمد حسین) ثبوتی
IMG_1724+BW+.jpg

عبارت منحنی زیبایی "Line of Beauty"را در غالب کتاب‌ها و مباحث ترکیب‌بندی می‌بینیم. این خط، منحنی S شکلی است که در میانه تصویر پیش می‌رود و مصداق و ریشه آن انحنای کمر انسان است. زیبایی نتیجه شده از به‌کار گرفتن آن را می‌توان به زیبایی در عکس «مسعود ثبوتی» دید.

عکاسی از برف با استفاده از دوربین دیجیتال، و به‌ویژه انجام نورسنجی صحیح و پرهیز از اور شدگی، کاری نسبتا دشوار است که در این عکس، به خوبی انجام شده است. کنتراست خوب عناصر حاضر، تضاد و نابجایی این همنشینی که عامل ایجاد جذابیت است، و خط تور که بر بستر خط قطری، عمق عکس را می‌پیماید را نیز به داشته‌های این عکس بیافزایید.

به روشنی می‌توان دریافت که جدا از بافت و نور بخش‌های برفی، سیاهی‌ها، انعکاس‌ها و سایر خاکستری‌ها که البته حجمی بسیار اندک دارند، پروسس دقیقی را بر خود پذیرفته‌اند.


به آقای «مسعود ثبوتی» برای این شاعرانگی ناب، شادباش می‌گوییم.

14 اسفند 92

«مدیر هنری گالری»


مسعود(محمد حسین) ثبوتی
IMG_4330+BW+.jpg

عکس پیش رو آمیزه‌ای است از انتخاب موضوع مناسب و بهره‌گیری مناسب از ابزار در جهت نمایش هدفمند منظره‌ای از دنیای سه‌بعدی در یک قاب دوبعدی.

پلان‌های چندگانه تصویر، به مدد استفاده از فاصله کانونی بالا، عمق و بعد خود را از دست داده‌اند و گویی بر فراز یکدیگر استوار شده‌اند. همین نکته، عامل شکل‌گیری وجهی جذاب و چشم‌نواز در عکس «مسعود ثبوتی» است. رخدادی که می‌توان از آن به انتزاع، یا حتی تغییر نگرش واقع‌گرایانه عکاسی به سوی بازنمایی کوبیستی منظره یاد کرد.

بدون تردید، پرسپکتیو جوی موجود در پلان میانی ضمن مراحل ویرایش و افزایش تیرگی‌ تون‌های خاکستری دستخوش تغییر شده است که تغییر وجه رئال منظره را نیز تحت تاثیر قرار داده است. تاثیر تخریبی ویرایش در همین مناطق نیز البته قابل مشاهده است که در کنار نویز حاصل شده، تیرگی بیش‌از حد تون‌های خاکستری معادل سبز را نیز به همراه داشته است. نتیجه اما، چشم‌نواز و از منظر تکنیک و ابزار به‌کار گرفته شده قابل تامل است.


به آقای «مسعود ثبوتی» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.

11 اسفند 92

«مدیر هنری گالری»


نیما مقیمی
DSC_0208-2.jpg

عکاسی، هنر انتخاب است. انتخاب قاب، انتخاب نوردهی، انتخاب میزان روشنایی و تاریکی، انتخاب این‌که چه جیزی در قاب وجود داشته باشد و چه چیزی از قاب حذف شود.عکس «نیما مقیمی»، نمونه‌ای قابل تامل از انتخاب عکاسانه است. این عکس از میان چند عامل زمان، مکان، جزئیات و کادر، بیشترین بهره را از کادر برده است و از جسارت قابل تحسین عکاس در کادربندی رندانه، همراه با قاطعیت برخوردار است.کنتراست کم و کاهش ارزش تونالیته‌های خاکستری تنها موضوعات قابل رویت، در جهت تداوم سیر کمینه‌گرایانه تصویر انجام شده و زیبا است.در کنار تمام موارد ذکر شده، عکاس در انتقال حس مورد نظر خود، سردی موقعیت و وهم‌آلودگی خیالی گذران، موفق عمل کرده است.


به آقای «نیما مقیمی» به خاطر این قاب سرد شادباش می‌گوییم و تداوم موفقیت‌هایش را آرومندیم.5 اسفند 92«مدیر هنری گالری»
..
پژمان شجاعي
20140205_170907.jpg

آشنایی‌زدایی، مفهومی است که در ابتدا توسط فرمالیست‌های روسی مطرح شد و در نقد ادبی جایگاه خود را یافت. امروزه این مفهوم به مباحث نظری هنر و به‌ویژه عکاسی رخنه کرده و در حال ترویج است.

عادت‌زدگی، مانع از توجه به بسیاری از نکات و مناظر اطراف است و از سوی دیگر، خرق عادت و به کنار زدن پرده‌های عادت و کهنگی از مناظر مختلف زندگی، جذابیت آفرین است. جمله معروف شکلوفسکی در توضیح این مفهوم گویا است: «ساحل نشینان، صدای امواج دریا را دیگر نمی‌شنوند».

انتزاع، با حذف ماهیت اصلی موضوع، از مظاهر آشنایی‌زدایی است. این اتفاق چه با تغییر مقیاس‌ها و چه با تغییر نقطه دید، قابل انجام و نتیجه غالبا جذاب است.

عکس «پژمان شجاعی» مصداقی قابل تامل از انتزاع و به تاویل تازه، آشنایی‌زدایی است. در این عکس، آشنایی‌زدایی با تغییر زاویه دید و نگریستن از زاویه‌ای نامتعارف، به موضوعی ساده و معمولی اتفاق افتاده است. بهره‌گیری عکاس از خطوط منحنی، تونالیته‌های کنترل شده خاکستری و تقسیم کادر به چند گرادیان خاکستری، از عوامل جذابیت تصویر است.


به آقای «پژمان شجاعی» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.

25 بهمن 92

«مدیر هنری گالری»


غلامرضا شمس ناتری
997079IMG_1539.jpg

یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد عکاسی، گزینش است. گزینش بخشی از جهان واقعی و برش آن در محدوده یک قاب برای بازنمایی آن بخش جدا شده به مخاطبان. گسست یک تکه از جهان هستی، از پیوستار زمان و مکان.

ویژگی دیگر این رسانه پرغوغا، کادر است. محدوده‎‌ای که تکه بازنمایی شده یا گسست یافته را از فضای بیرون کادر متمایز می‌سازد. گاه ارتباط میان بخش برش خورده شده در کادر، کاملا از بخش نامرئی یا محذوف قطع می‌شود وگاه وجود همین ارتباط خیالی/واقعی است که مفهوم و معنای مورد نظر تصویر را می‌سازد.

عکس «غلامرضا شمس ناتری» گزینشی هدفمند و تیزبینانه است. گزینشی که با استفاده از ویژگی کادرپذیری، بخشی از یک منظره را از حواشی اطراف آن جدا کرده است و ارتباط میان آن بخش با سایر قسمت‌های کناری را گسسته است. به سادگی می‌توان دریافت که اگر این گزینش در همین محدوده موجود انجام نشده بود، اگر فضای بیشتری در قاب گنجانده شده بود، این معنای نغز و این ارتباط ساده اما جذاب به نمایش در نمی‌آمد.

آن‌چه به نمایش کشیده شده است، مانند بسیاری از عکس‌های جذاب دیگر، یک تباین است. تضاد میان زیاد و کم. Many/Few . یکی از تضادهایی که در لیستی که از سوی مدرسه باهاوس به هنرجویان عکاسی داده شده بود، نقشی پررنگ داشت. الگویی برای ساخت عکس.

عکس پیش رو، ساده، اما گویا و روایت‌گر است. با تمام معانی ضمنی که از آن برمی‌آید.


به آقای «غلامرضا شمس ناتری» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.

23 بهمن 92

«مدیر هنری گالری»


صفحه 4 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی