سید ضیاالدین غیاثی
IMG_1370.jpg

تلاشی صمیمانه در بازنمایی وجهی نامتعارف و جدید از اشیاء.

حداقل ممارست در دستیابی به تصویری انتزاعی برای تامل بیشتر بر اشیای ساده‌ی پیرامون‌مان.

توسعه‌ی تخیل ورزی با استفاده از تکنیک های ساده‌ی سرعت شاتر پایین.

کنترل خوب خط و ترکیب بندی در این تجربه‌ی نسبتا دشوار تصویری.


همه چیز در این عکس، ساده و صمیمانه انتخاب شده است؛ پرهیز از غوطه ور شدن در تکنیک محض، استفاده از پسزمینه‌ی سپید (که اینجا برای بیان اصالت، کاربردی خوب دارد)، و تجسم قوی و خلاق موضوع از جمله‌ی این انتخاب‌های خوب توسط عکاس است.

به آقای سید ضیاء الدین غیاثی برای انتخاب عکس روز تبریک می گوییم و چشم انتظار فعالیت بیشترشان در سایت هستیم.


«مدیر هنری گالری»


ماکان نوربخش
380360IMG_2111.jpg

عکسی به غایت ساده و شاعرانه در ستایش زندگی.

اثری فرمالیستی و متکی بر اصول عکاسی Ansel Adams که هندسه‌ی قاب آن، بی‌درنگ ما را به یاد Adams می‌اندازد.

توجه خوب به مسائل فنی بسیار از جمله:

شفافیت

بافت

تاریکی گوشه‌ها (به جهت افزایش انتزاع در عکس و تاکید بر مرکز)

عمق میدان مناسب (و جداسازی و برجسته سازی موضوع اصلی)

در وهله‌ی بعد، نور و اکسپوز مناسب از مختصاتی است که این عکس را دیدنی کرده است. اشاره‌ی ظریف عکس به شبیه سازی ریشه‌ها به پنجه‌ی فرو رفته‌ی انسان در خاک، معنای عمیقی به این اثر بخشیده است.

به آقای ماکان نوربخش برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


«مدیر هنری گالری»


هــــ انـــ یـــــ ه شکیبا
DSC07169.jpg

عکسی دارای پشتوانه‌ی فکری منسجم و "پلان" قبل از عکاسی.

یک اثر کاملا تکنیکال که بیشتر در پی توسعه‌ی زیبایی‌های بصری است تا معنا در عکاسی.

استفاده از توانایی‌های بی‌حدود گرافیک در عکاسی با شناخت صحیح نقش خطوط در قاب عمودی.

عکاس در این عکس تنها با خطوط سخن می‌گوید، اثر تشکیل شده است از خطوط عمودی، خطوط مایل و در عمق رونده، خطوط منحنی، و خطوط افقی بسیار که در واریاسیونی زیبا و توسط دخالت‌های لنز و عمق میدان، آرایشی هماهنگ و دل‌ربا به خود گرفته‌اند. نمونه‌ای مثال زدنی و آموزشی از Minimal depth of filed در کاربرد لنزها و دیافراگم‌ها در عکاسی.

پاره‌ی روشن و نامنظم پایین قاب ( یک سوم پایین در پسزمینه) تنها بخشی است که موجب اختلال در نظم جادویی این اثر شده است.

به خانم "هانیه شکیبا" برای انتخاب عکس روز تبریک می گوییم و چشم انتظار آثار دیگرشان در سایت عکاسی هستیم.

«مدیر هنری گالری»


بردیا(مهدی) سعادت
DSC0224.jpg

نکته‌ی اصلی در چنین عکسی، ثبت H.D.R نیست، که H.D.R تنها و تنها یک تکنیک است؛ یک تکنیک اکسپوزی. و اگر بخواهیم از این زاویه وارد عکس شویم، آن‌گاه این خصوصیت اکسپوزی را می توان در مورد خیلی از عکس‌های دیگر نیز برشمرد.

چیزی که عکس را متمایز می‌سازد پرسپکتیو عکس است. به چنین پرسپکتیو‌هایی که خط افق به مثابه یک فضای متقارن در عکس به کار گرفته شده و کشیدگی‌های ذاتی فاصله کانونی کوتاه، خطوط مایلی را در بالا و پایین ایجاد کرده «پرسپکتیو دعوت کننده» می‌گویند. در این عکس نیز انتخاب زاویه دید خوب توسط عکاس، شناخت خوب از فاصله کانونی کوتاه و البته زمان عکس‌برداری (با توجه به حالت ابر‌ها) چنین پرسپکتیوی را در اثر ایجاد کرده و به این دلیل چشم بر روی چنین عکسی دوست دارد زمان طولانی‌تری باقی بماند.

خطوط افقی در ترکیب بندی که به آرامش و سکون عکس انجامیده‌اند توسط خط قوی درخت در سمت چپ منقطع می‌شوند و نظم اثر را (آگاهانه) بر هم می‌ریزند. این نوع آرایش تجسمی در خدمت بیان بصری است که از تنهایی درخت در مقابل دریاچه‌ سخن می‌گوید. به این ترتیب موضوع اصلی در چنین عکسی درخت است که رو به دریاچه (و نور) به تنهایی می‌زید.

در تکنیک و استفاده از ابزار نیز این عکس مثال زدنی است؛ عکاسی با فاصله کانونی میان یازده و شانزده کار دشواری است، استفاده‌ی کارآمد از سرعت شاتر پایین در چنین صحنه‌ای به غنای ثبت رنگ‌ها در عکس انجامیده است. و در نهایت استفاده‌ی به جا از تکنیک بسیار قدیمی H.D.R و ثبت ارزش‌های نوری مختلف صحنه به احساس بعد در عکس کمک شایانی کرده است.

ضمن تبریک به آقای «بردیا سعادت» برای انتخاب عکس روز، دوستان جوانی را که علاقه‌مند به بکارگیری صحیح H.D.R هستند به مطالعه‌ی تز های آقایان Peter Carr و Robert Correll دعوت می‌کنم.


«مدیر هنری گالری»


محسن اعتمادی فر
961.jpg
­­­با عکسی مستند در سبک Mario Giacomelli مواجه هستیم. ­


صحنه به گونه‌ای پرداخت شده که فضایی میان یک عکس صحنه پردازی شده‌ی مستند و یک عکس آنی و بی‌تفکر را نمایش می‌دهد. این «تعلیق» به عنوان خصوصیت بارز این اثر در خدمت ارائه مفهومی است که عکاس در پی آن است.


اضمحلال آدمی در معماری، و یا فراتر از آن مضمحل شدن در خاطره‌های یک مکان، پیام ظریف عکاسانه‌ای اس­ت که در این عکس به وضوح دیده می‌شود. این پیام عکاسانه حتی بدون اشارات مستقیم - و حسی - عکاس در پانوشت عکس و عنوان آن، به خوبی به خواننده ی عکس منتقل می‌شود.


ترکیب بندی عکس با تاکید بر فضاهای منفی آر­استه شده و قرار گیری مرد و پنجره در سمتی که چشم از عکس در حال خروج است، شاید نشانه‌ای (ناکام) از بن بست و یاسی باشد که عکس در پی توسعه‌ی آن است.


به آقای محسن اعتمادی‌فر برای انتخاب اثرشان به عنوان «عکس روز» تبریک گفته، چشم انتظار عکس های دیگری از ایشان هستیم.

«مدیر هنری گالری»­


­
صفحه 35 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی