ماکان نوربخش
931433IMG_0352.jpg
استفاده‌ی صحیح از نسبت‌های قاب مربع به ایجاد تناسبی زیبا در این عکس ساده انجامیده است. این تناسب از خط کمانی صخره آغاز و در میانه‌ی عکس به حرکت ابرها که از سمت راست بالای قاب خارج می‌شوند متصل می‌شود. به این ترتیب ترکیب بندی پویایی در این عکس دیده می‌شود که حاصل دقت عکاس در انتخاب زاویه دید و نسبت‌های قاب است.

انتخاب سرعت مناسب شاتر در چنین صحنه‌هایی تا حدود زیادی می تواند بر بار دراماتیکی صحنه بیافزاید. long exposure ها با استفاده از یک یا چند فیلتر N.D در چنین صحنه‌هایی و استفاده از دیافراگم‌های کوچک کاربردی فراواقعی دارد و به تولید عکسی می‌انجامد که چشمگیر‌تر و جذاب‌تر از صحنه‌ی واقعی باشد.

عنوان عکس، ذهن را به سمت نیمکت خالی سمت چپ قاب سوق می‌دهد و بر خاطره‌ای از یاد رفته دلالت می‌کند.

ضمن تبریک به آقای ماکان نوربخش برای انتخاب عکس روز، ویرایش و کیفیت بهتر آثارشان را در هنگام Upload خواهانیم.


«مدیر هنری گالری»


امیر سلامتی
DSC_6266.jpg

عکسی متمایز و تامل برانگیز که پیش از هر چیز یک Composition Study برجسته و خیره کننده است.

آگاهی و دقت عکاس در ترکیب بندی و استفاده از اصول تجسمی در قاب عمودی، نقطه‌ی ثقل و با ارزش این ثبت است.

خطوط کشیده‌ی بسیار که از پایین قاب تا یک سوم باای قاب در حرکتند چشم را به سمت موضوعی که در بالا قرار گرفته هدایت می‌کنند، اما عکاس در آشکار ساختن موضوع اصلی تلاشی نمی‌کند و آن را با انتخاب ارتفاع مناسب نسبت به رمل، در یک پیدایی و پنهانی قرار می‌دهد. و رمز موفقیت این عکس همین است که درست نمی‌دانیم پشت این رمل ( و در حقیقت پشت این خطوط که ما را مصرانه به بالا می‌برند ) چه رازی نهفته است!

شفافیت و درجات خوب خاکستری در عکس، از جمله نکات فنی است.


به آقای امیر سلامتی برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


«مدیر هنری گالری»

علیرضا احمدی
IMG_1873.jpg

حداقل تلاش در دستیابی به بیانی شاعرانه در توصیف احساس عکاس (مولف) به زن (ابژه).

فیگور نور مهم‌ترین مولفه‌ی عکس در بیان بصری آن است، اگرچه نور تابیده شده بر زن زیاد و آزاردهنده است و از جهت فضاسازی با نور سمت چپ منطق خوبی را نمی سازد، اما وجود دو بخش روشن در عکس (زن و خطوط روی دیوار) به ایجاد ارتباطی ماهوی میان این دو می‌انجامد.

ترکیب بندی دومین مولفه‌‌ای است که (اگرچه می توانست با اختصاص فضای بیشتری به زن، موثرتر واقع شود) ارتباط میان زن و نور را قوام می‌بخشد.

در نهایت آن‌که علیرضا احمدی سعی در بیان روح آسمانی زن دارد و در این ایده، تا حدودی موفق بوده است.
بهراد مصطفایی
926724_MG_3817.jpg

با عکسی دارای پلان و اندیشه‌ی پیش از عکاسی روبرو هستیم که در آن کوشش مناسبی در به‌کار‌گیری اصول بیسیک هنرهای تجسمی دیده می‌شود.

آن‌چه از جهت بصری عکس را ارزشمند کرده به کار بستن خطوط، سطوح و نقاطی است که در چیدمانی مناسب (حاصل از انتخاب مناسب لنز و زاویه دید توسط عکاس) جذابیت‌های بصری عکس را دوچندان کرده‌اند.

و آن‌چه به عکس غنای معنایی می‌بخشد حضور انسان در انتهای پرسپکتیوی است که خطوط، سطوح و نقاط یاد شده بر آن دلالت دارند. تمام عناصر بصری در این عکس در خدمت عبور انسان درآمده و چشم را به سمت او مایل می‌کنند.

اکسپوز و کنتراست عالی موجب تقویت وجه گرافیکی اثر شده و با نمایش دو فضای over exposure و under exposure به تضاد دنیای آدمی و زندگی امروز شهری دلالت می‌کند.

به آقای بهراد مصطفایی جهت این ثبت عالی و انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


«مدیر هنری گالری»


 


شیما حقیقتی
51835329.jpg

ترکیبی باشکوه از طبیعت. نگاهی نسبتا مصون از کلیشه‌ی رایج عکاسی کویر و پرسپکتیو های آشنایی که صدها بار در آن لوکیشن ثبت می‌شود.

عکاس با قرار دادن منبع نور در نقطه‌ی مناسبی از قاب، وجه رئالیستی موضوع را تقویت کرده است و از توسعه‌ی انتزاع در چنین صحنه‌ای پرهیز کرده است.

بیضی حاصل در مرکز قاب (که توسط درختچه و سایه‌اش ایجاد شده) فرم هندسی بسیار قوی و جذابی را ترسیم کرده که چشم را در این نقطه محبوس می‌کند.

استفاده از لنزی با فاصله کانونی کوتاهتر می‌توانست در اثر گذاری صحنه موثر واقع شود. همچنین انتخاب زاویه‌ی بهتر به جهت عدم تداخل ابرها و شاخه‌ی درختچه ترکیب بهتری را ایجاد می‌کرد.

به خانم «شیما حقیقی» برای این نگاه عکاسانه و انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم و امیدواریم شاهد موفقیت‌های بیشتر ایشان باشیم.


«مدیر هنری گالری»


 


صفحه 34 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی