محمد رضا معصومی
_MRM7574 BW.jpg


جدا از مبحث عمق میدان و انتخاب دیافراگم دقیق برای مشخص کردن مقدار وضوح و عمق میدان وضوح در عکس، پرسپکتیو جوی نیز تاثیر مشابهی در وضوح عناصر عکسخواهد داشت. اتفاق جذابی که در عکس محمد رضا معصومی، به خوبی قابل مشاهده است. گرچه به نظر می‌رسد اندکی ویرایش نرم‌افزاری نیز در تشدید تاثیر پرسپکتیو جوی ناشی از هوای مه‌آلوده به کار گرفته شده است، اما کنترل دقیق این موضوع منجر به زیبایی چشم‌نواز نتیجه شده در این تصویر است.

نکته قابل تامل دیگر در این عکس، ترکیب‌بندی مستحکم موضوع در بطن قاب مربع و تعادل حاصل شده توسط تونالیته‌های مختلف خاکستری است. خاکستری‌های تیره نتیجه شده از گل‌های سرخ و نیز خاکستری تیره موجود بر سقف کلبه، در ضمن ویرایش تیره‌تر شده‌اند تا عامل مناسبی در برقراری تعادل تونال باشند.


به آقای «محمد رضا معصومی» برای این ترکیب چشم‌نواز شادباش می‌گوییم.

مدیر هنری گالری

18 مرداد 93


مسعود طیبی
350223IMG_89022web.jpg

عکس «مسعود طیبی» انتزاعی تمام عیار است. نوعی نگرش ساختار شکنانه در عکاسی که چهارچوب رایج عکس از لحاظ محتوی را به هم می‌ریزد. نمونه این آثار را می‌توان در کلاژها، فتومونتاژها و نیز فتوگرام‌های من‌ری و لازلو موهولی نادی جست‌وجو کرد. نگرشی که از عینیت واقع‌گرایانه دوربین می‌گریزد و می‌کوشد هنر را با ترکیب عناصر مختلف و ترسیم تصویری تازه که گویی در دنیای واقعی نمودی از آن را نمی‌توان یافت، در عکاسی جلوه‌گر سازد.


چیزی که نمی‌توان در خوانش عکس‌های اینچنینی به دنبالش بود، ماهیت واقعی موضوع است. در این عکس‌ها باید به عنوان انتخاب شده از سوی عکاس اعتماد کرد و نگرشی انتزاعی از موضوع مطرح شده به دست آورد. این عکس‌ها، بر خلاف آن‌چه همیشه در عکاسی وجود دارد، متکی به خود و عاری از سویه ارجاعی به دنیای واقعیت‌اند.


به آقای «مسعود طیبی» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.


14 تیر 93


مدیر هنری گالریمسعود(محمد حسین) ثبوتی
972249IMG_6548+BW.jpg

همراهی شایسته سه فرایند اندیشه پیش از عکاس، تکنیک خوب در اجرا و ویرایش و پروسس فایل عکس بعد از عکاسی را به خوبی در این عکس می‌توان جست و جو کرد.

انتخاب موضوع، و شیوه عکاسی، سبکی از رسوخ به هستی چیزها و قائل شدن جایگاه موضوعیت یک عکس برای موضوعی ساده و در ظاهر پیش پا افتاده است.

نوردهی طولانی مدت فرصتی برای آشنایی‌زدایی از موضوع و نیز بستر قرارگیری آن (دریا) است.

دنیای تازه آفریده شده، برای مخاطب ناآشنا و غریب است و همین عامل به جذابیت عکس افزوده است.


در نیمه بالایی، ویرایش نقش نسبتا مشابهی را بازی کرده است.


به آقای «مسعود(محمد حسین) ثبوتی» برای این آشنایی‌زدایی شادباش می‌گوییم.13 تیرماه 93


مدیر هنری گالریحسین نظری
416951IMG_11188.jpg

بازی نور و سایه، در عکس «حسین نظری»، جلوه باشکوه و چشم نوازی آفریده است. دنیالی روبروی دوربین، با تمام حرکت‌ها و عناصر متحرکش، در لحظه فشردن شاتر ثابت و بی‌حرکت شده است تا در تصویر نهایی، جلوه خوبی از سایه، نور و ترکیب‌بندی پویا را شاهد باشیم. نور، برترین نقش را در این عکس ایفا نموده است و عکاس با انتخاب لحظه مناسب، دنیایی تهی از ماهیت عینی انسان‌ها، و پر از حضور سایه‌ها را پدید آورده است. آن‌چه علیرغم ماهیت وهم‌آلود عناصر و زمینه، مانع از برداشتی وهم‌آگین شده است، خطوط تیز، سایه‌های تند و واضح و هندسه پر از شکستگی فضا است. عکس

«حسین نظری»، دنیایی از سایه‌ها و پر از حضور غیر مستقیم انسان‌ها است. استفاده‌ای جذاب از بازی چشم‌نواز نور و سایه در بطن ترکیب‌بندی پویا و مبتنی بر خطوط مکرر قطری.


به آقای «حسین نظری» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.3 تیر 93«مدیر هنری گالری»مسعود(محمد حسین) ثبوتی
IMG_4749+BW.jpg

کمینه گرایی فرمال، عمل به چالش کشیدن فرم، شکل و المان‌های هندسی است. در عکس «مسعود(محمد حسین) ثبوتی»، مفهومی برجسته یا روایتی مشخص وجود ندارد و تنها چیزی که از آن برمی‌آید، بازی شکل، فرم و تونالیته‌های مختلف سیاه و سپید است.

محوی ملموس المان پیش زمینه، تاکیدی مشخص بر عناصر موجود در پس زمینه‌است. اقدامی تعمدی در برداشتن توجه مخاطب از عنصر موجود در پیش زمینه در عین استفاده از آن در شکل دادن ترکیب بندی تصویر. در خوانش این عکس، دست یازیدن به معانی و مفاهیم، اقدامی چندان شایسته نیست. آن‌چه در آن باید مورد توجه قرار گیرد، تنها بازی عکاسانه با فوکوس در پیش زمینه و پس زمینه و بازی هندسی عناصر موجود در پس زمینه، ریتم و تکرار چشم نواز این تونالیته‌های سیاه در بستر سفید ترکیب است. این عکس، القای توهمی جذاب و دل‌خواسته در پیش‌ زمینه و پس زمینه و بازی جذاب وضوح/عدم وضوح است.


به آقای «مسعود(محمد حسین) ثبوتی» برای این کمینه گرایی ناب شادباش می‌گوییم.

31 خرداد 93

مدیر هنری گالری


صفحه 2 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی