ابراهیم باختری بناب
326074DPP_0047.jpg

گونه‌های مختلف مراسمات مذهبی، بخش اعظمی از عکس‌های ثبت شده در فرهنگ ایران را تشکیل می‌دهند. اداب و سنن متفاوت و برخوردهای گوناگون با این مقوله در مناطق مختلف کشور این مورد را سبب شده است. نکته قابل تامل در این باب استناد فضای غالب این تصاویر و دشواری‌های حضور عکاس در فضای خاص این مراسمات است.


عکس آقای ابراهیم باختری بناب از فضایی کاملا عکاسانه و البته گرافیکی بهره می‌برد که ناشی از اقدام آگاهانه عکاس در تمام مراحل ثبت و ارائه تصویر است. جایگیری مناسب عکاس، نوردهی دقیق و عمق میدانی که نقش عمده‌ای را در ایجاد جذابیت در عکس سبب شده است. رنگ‌ها به خوبی درک و به تصویر کشیده شده‌اند و البته در فرآیند ویرایش نیز به خوبی پرداخته شده‌اند تا در نهایت شاهد تصویری سرشار از رنگ و هنر، در عین واقع گرایی و استناد باشیم. ترکیب اثر مبتنی بر فضای حسیک، رنگ، و عمق میدان کاملا دقیق در جهت ارزش گذاری بر عناصر مختلف موجود در عکس و حذف بخش‌های غیر ضروری در بطن ترکیب مستطیل افقی است. فضای سرشار از رنگ و حس تشدید شده با ویرایش اثر در کنار استناد غیر قابل انکار آن قابل تامل و زیبا است. گویی این ویراستاری نه تنها استناد عکس را خدشه دار نکرده است، بلکه فضا و حس موجود را به گونه‌ای موکد به نمایش کشیده است.


به آقای «ابراهیم باختری بناب» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


احسان قنبری فرد


22 بهمن 91

محمدرضا نوروزی
DSC01461.JPG

عکسی تمام عیار مبتنی بر مبانی هنرهای تجسمی. ساده‌ترین تعاریف مبانی بصری. تعاریف خط، نقطه، بافت و اصوصل ساده ترکیب بندی را به خوبی می‌توان در قالب عکس خوب محمدرضا نوروزی به توصیف کشید.


حذف رنگ، اقدامی آگاهانه در جهت آشنایی زدایی از ماهیت عینی و تقویت فضای انتزاعی تصویر است. اتفاقی که در یک چشم‌انداز طبیعی جز با انتخابی آگاهانه قابل رخ دادن نیست. ماهیت خطوط منحنی و تاثیر روانشناسانه آن‌ بر مخاطب را می‌توان در قالب ملاحت ایجاد شده در عکس درک و توصیف نمود. عناصر میانی با پرهیز از بزرگنمایی، به نقاطی متعدد تبدیل شده‌اند تا از یکنواختی متن عکس پیشگیری کنند. گرادیان منعطف خاکستری در پیش‌زمینه، نقاط دیداری سفید در میانه و بافت رویاگونه آسمان ابری در نیمه فوقانی عکس قابل تامل و زیبا است.


انتخاب زمان مناسب برای عکاسی در کنار فضای رویاگونه چشم‌انداز و زاویه دید مناسب همه و همه از عوامل جذاب موجود در تصویرند. ویرایش مناسب و کنتراست اندک را نیز به این عوامل بیافزایید. گرچه وین‌یت موجود در گوشه‌های بالایی کمی نابجا می‌نماید.


به آقای «محمدرضا نوروزی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.


احسان قنبری فرد


19 بهمن 91

محمد رضا مومنی
908003146.jpg


لطافت، وهم‌آلودگی، بی‌کرانی و سمفونی خطوط منحنی در دل کویر همیشه اغواگر و زیبا بوده است. بافت فریبنده کویر دستمایه بسیاری از عکس‌های انتزاعی است که با استفاده از منحنی‌های زیبایی که در اصطلاح ترکیب بندی Line of Beauty خوانده می‌شوند، به تداعی و القای ماهیاتی چشم‌نواز و بدیع پرداخته‌اند.


عکس محمد رضا مومنی اما جلوه جذاب دیگری از این فریبنده رقصان را در کنار موارد فوق به نمایش گذاشته است. سایه‌های بلندی که جز در این پستی و بلندی‌های فریبنده و لغزان قابل دسترسی نیست و تنها در سایه تیزبینی و دقت عکاس به دست آمده‌اند. زاویه نگاه نیز عامل مهم دیگری است که به خوبی انتخاب شده و مورد استفاده قرار گرفته است. عناصر انسانی در قالب یک نقطه بصری در بخش موکد عکس جاگرفته و با ابعاد کوچکی که به آن‌ها بخشیده شده است، به نمادهایی از کوچکی و ناچیزی بشر در این بیکرانه متغیر بدل شده‌اند. سایه‌ها در قالب خطی دیداری و مبتنی بر قطر به زیبایی در قطع مستطیل افقی نشسته‌اند. تعادل سایه و روشنی‌ها نیز در همنشینی بی‌بدیلشان با منحنی‌های زیبایی، مثال زدنی و زیبا است.


به آقای «محمد رضا مومنی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.احسان قنبری فرد17 بهمن 91


پژمان شجاعي
661688IMG_0286.jpg


به جرات می‌توان گفت هندسه خطوط در پدید آوردن تصاویر بدیع نقش بسزایی ایفا می‌کنند. فارغ از موضوع و معنایی که می‌تواند برآمده از اثر باشد، ترکیب بندی مناسب و متعادل از ملزومات یک عکس زیبا است.
فارغ از تکنیکی که برای ثبت این عکس به کار گرفته شده است، و ویرایشی که در برخی نقاط چندان دقیق نیست، ترکیب بندی اثر، در کنار معانی متفاوت و زیبایی که از همنیشنی عناصر موجود قابل برداشت است، یک عکس خوب را پدید آورده است.
دستمایه قرار دادن سایه، انعکاس و خطوطی که به زیبایی در محور قطری قاب مستطیل عمودی نشسته‌اند را می‌توان از رخدادهای خوب این عکس دانست. همسانی و برهم نشینی خطوط سایه بر یکدیگر نکته قابل تامل دیگر است. تمام تئاویلی که از درخت، سایه و تنومندی شاخسار آن قابل برداشت است، با حضور مرد کهنسال و سایه‌ای که همیشه نماد عمر انسانی است، در زندگی، عمر و زوال خلاصه می‌شود. برداشت نهایی بر عهده مخاطب است. می‌توان این انطباق و برهم نشینی را به مثابه قدرت، دوام و عظمت دانست، یا شاخه‌های خشک و سایه بلند را دالی بر کهنسالی و پایان عمر به شمار آورد. بلندی سایه و خروج از قاب، عواملی هستند که باور دوم را تقویت می‌کنند.هر چه کمتر شود فروغ حیات،
رنج را جانگدازتر بینی


سوی مغرب چو رو کند خورشید،
سایه‌ها را درازتر بینی..


به آقای «پژمان شجاعی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.احسان قنبری فرد14 بهمن 91


وحید حسن عباسی
nn-1_filtered1hhhhhhhh.jpg
مکاشفه عکاسانه در کنار شاعرانگی آرام مولف، گاه منجر به خلق تصاویری می‌شود که از آن‌چه در عینیت حقیقی موضوع در حال دیده شدن است فراتر می‌روند و معنایی کاملا متفاوت از چیستی سوژه را به نمایش می‌کشند.چتر سفید، نه تنها موضوع اصلی این عکس نیست، بلکه پرسش بزرگی را نیز با حضور خود در مقام عنوان عکس، پیش روی مخاطب قرار می‌دهد. نابجایی این عنصر در فضای غالب تصویر عامل اصلی این آشنایی زدایی انتزاعی است. زمینه اثر، با بهره‌گیری تامل برانگیز از رنگ، بافت و فضای برداشت، بستری مناسب را برای تاکید بصری مخاطب بر عنصر سفید قرار گرفته در مرکز ثقل بصری عکس ایجاد کرده است. از سوی دیگر قاب بسته‌ای که ماهیت بستر را دیگرگونه به نمایش می‌کشد، زمینه را برای دخالت معانی شاعرانه باز می‌گذارد و مخاطب را با استدلال نابجایی عنصر اصلی، به عبور از ماهیت عینی و حقیقی موضوع و مکاشفه در فضای ذهنی و شاعرانگی محض رهنمون می‌شود.گرادیان رنگی موجود، ترکیب بندی هوشمندانه و حتی قرارگیری نقاط ریز پیش زمینه در آرایشی دوار، همه و همه عواملی هستند که اتفاق زیبای تصویر، انتزاع و عبور از عینیت بصری را میسر می‌سازند.به آقای «وحید حسن عباسی» برای انتخاب عکس روز تبریک می‌گوییم.احسان قنبری فرد12 بهمن 91


صفحه 10 از 37
صفحه قبلی صفحه بعدی