حسین نظری
759189IMG_60081111333.jpg

عکس از جهات مختلفی می‌تواند مورد توجه و تامل قرار گیرد. اولین و برترین عامل موجود در عکس، نابجایی و به عبارت دیگر، آشنایی زدایی از بستر قرار گیری این تک درخت است که در فضایی قرار گرفته است که با تجربه بصری ما نسبت مکان متعارف قرار گیری خود فاصله دارد. این تضاد، عاملی برجسته در جذابیت تصویر است.

کنتراست تیرگی و روشنایی‌ها که ترکیب بندی مستدیر و مستحکمی را در بطن قاب مستطیل شکل داده است عامل دوم و پلان بندی تصویر از محیط به مرکز با دست مایه قرار دادن عناصری متضاد، چه از نظر رنگ و چه از نظر ماهیت و موقعیت وجودی، عامل سوم است.

عنصر میانی تصویر، بار تکیه‌گاه بودگی را به دوش می‌کشد و چشم مخاطب را در مرور و بازگشت از سایر قسمت‌های تصویر به سوی خود می‌کشاند. تعامل و تطابق خطوط منحنی در میانه تصویر را نباید از نظر دور داشت.

از سوی دیگر، قسمت‌های تیره میانی ویرایشی تخریبی را متحمل شده‌اند که موجب از دست رفتن بافت و جزئیات تصویر شده است.


به آقای «حسین نظری» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.

مدیر هنری گالری

4 اردیبهشت 94


شادی آفرین آرش
Mother-Earth.jpg

تلاش برای ترکیب و تلفیق چند عکس و در هم آمیختن عناصر متعدد برای دستیابی به تصویری نهایی، اقدامی که به منظور خلق صحنه‌هایی که مصداق عینی آن‌ها در دنیای واقعی وجود ندارد و یا دور از دسترس است انجام می‌شود، اقدام تازه‌ای در عکاسی نیست. عکس‌های «دو روش زندگی، یا دو راه برای زندگی» از اسکار ریلندر و «احتضار» از هنری پیچ رابینسون در 1857 و 1858 دلیلی بر این مدعا است. اگر نخواهیم تلاش‌ها و عکس‌های کسانی چون جری اولسمن را در آفرینش این دسته از عکس‌ها از نظر دور بداریم.
شادی آفرین آرش با گزینش انتخابی عناصر، چینش هدفمند و کارگردانی شده و استفاده از رسانه عکاسی سعی در بازنمودن یک ماهیت غیرعینی در شکلی دیداری دارد. بازنمایی یک نماد، اسطوره یا حتی یک رویا. بدیهی است قالب و فرم عینی اسطوره خلق شده ممکن است در ذهن هر مخاطب یا مولف متفاوت، دیگرگونه باشد و ما شاهد نمود عینی باورها و تصاویر ذهنی یک عکاس هستیم.
برای این‌که موجود مونث حاضر در کادر، به راستی مادر زمین باشد شبهه‌هایی نیز وجود دارد. در این میانه، زمین، کمرنگ‌ترین و کم نشانه‌ترین المان این تصویر است. زایش، سبزینگی و طراوت، تنها ویژگی‌های زنانه‌ای است که بر آن‌ها تاکید شده است و معصومیت و پاکی را نیز می‌توان مدلول رنگ رنگ سفید دانست. ته‌مایه سبز رنگ افزوده شده به عکس، فضا را در جهت القای معنای مورد نظر تلطیف می‌کند اما میزان زیاد آن تا اندازه‌ای نیز موجب مخدوش شدن باورپذیری مورد انتظار برای رسانه عکاسی است.


ضمن شادباش به خانم «شادی آفرین آرش» برای انتخاب عکس روز فرارسیدن نوروز 94 را نیز به همه کاربران عزیز گالری تبریک می‌گوییم.
مدیر هنری گالری
15 فروردین 94

شادی آفرین آرش
423488Woman.jpg


عکس، بیش از آن‌که بخواهد تصویرگرایانه، پیکتوریال یا نقاشی مانند لقب بگیرد، در حیطه انتزاع جای دارد.جدا شدن جزئی از یک کل و یافتن ماهیتی تازه در قالب تعابیر بصری تازه شکل گرفته شده.
تصویر چهره یک زن، به شکلی قدرتمند در عکس خودنمایی می‌کند و عکاس در بهترین شکل ممکن به هدف خود یعنی القای تصویر چهره‌ای زنانه از یک تکه سنگ و جریان آب اطراف ان نائل آمده است.
در این تصویر تازه شکل یافته، عنوان، نقش تازه‌تری بازی می‌کند و معانی ضمنی و مفهومی دیگری را به مفهوم پیشین افزون می‌کند تا تصویر نه تنها انتزاع قدرتمند یک زن، که زنی باشد که سنگ بود..!


به خانم «شادی آفرین آرش» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.


14 آبان 93


مدیر هنری گالریمحمد کاظم علیخانی
DSCN7780  - mju.jpg

روندی که در عکس‌های اخیر «محمد کاظم علیخانی» دیده می‌شود، تلاش در جهت دستیابی به نوعی فراواقع گرایی است که با تولید تصاویری نامتعارف، همراه با استفاده زیاد از قدرت القایی خطوط و نور و سایه انجام می‌شود. بدون تردید صحنه‌های انتخاب شده برای عکاسی، از نظر چیستی و ماهیت بصری نقشی تعیین کننده در ایجاد این پویایی متقارن دارد. به نظر نمی‌رسد این صحنه، تصویری از یک منظر واقعی باشد. اگر چه دستکاری‌های دیجیتال در جهت رسیدن به این تصاویر، مادامی‌که ادعا و نام استناد با عکس همراه نباشد، موردی تعریف شده و شناخته شده است.

عکس با بهره‌گیری فراوان از قدرت خط و نور فراتر از سورئالیسم مورد نظر عکاس، به شدت القا کننده حرکت است و ماهیت وجودی خود را مدیون عبور عکاس از عکاسی مستقیم و تلاش برای وارد شدن به دنیایی نامتعارف است.


به آقای «محمد کاظم علیخانی» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم.

2 آبان 93

مدیر هنری گالری
حمید عزیزی خانقاهی
50058mmm.jpg
گرفتن عکس خوب، نیازمند خوب دیدن است. دیدن از زوایایی متفاوت با زاویه دید هر روزه و متعارف سطح چشم. عکاس در این عکس با یافتن زاویه نگاهی بدیع، اصول نگریستن روزمره را در هم شکسته است و به زاویه دیدی تازه و متفاوت و نیز جذاب دست یافته است. انعکاس‌ها، همیشه در سیر عکاسان برای آشنایی زدایی از زاویه دید متعارف و تکراری وجود داشته است و در این عکس نیز انعکاس تصویر در آینه به زیبایی هرچه تمام‌تر صورت گرفته است.
کنترل نوردهی در این فضای تاریک و کم‌نور نسبتا خوب انجام شده است و چندان وابسته به فرآیند ویرایش نیست. گرچه در مورد صحت توازن سفیدی می‌توان تا اندازه‌ای محتاط بود.

به آقای «حمید عزیزی خانقاهی» برای انتخاب عکس روز شادباش می‌گوییم و موفقیت‌همیشگی ایشان را آرزو می‌کنیم.
7 شهریور 93
مدیر هنری گالری

صفحه 1 از 37
صفحه بعدی