احمدرضا برازش
کادر کمی ساده انتخاب شده، البته انتخاب کادری متفاوت با توجه به حالت بالها و حالت گیاهی که سنجاقک روی اونه قدری دشواره و این کادر هم خیلی کادر خوبیه، اما فقط منظور بنده اینه که می شد که کادر هم بر قوت کار بیافزاید.
رنگ زمینه قدری تیره تر بود بهتر بود. این مطلب شاید در نگاه اول خیلی در دسترس نباشه اما اگر بشه با سرعت و طوری که حشره فرار نکنه و اقدام کرد می شد بوسیله ای در اون قسمت سایه ایجاد کرد. این البته بستگی داره که شما با چه تجهیزاتی و اصلاً به چه قصدی رفته باشید که به این سوژه برخورده باشید. اما اگر قصد ماکروگرافی باشه همراه داشتن برخی لوازم می تونه خیلی کمک کنه. در هرصورت حتی یک پارچه یا شال یا لباس یا در مورادی بدن خود عکاس هم می تونه سایه ی مورد نظر رو ایجاد کنه یا حتی خودش جای زمینه رو بگیره، در یکی از عکسهای هفته ی photo.net که اتفاقاً ماکرویی از یک حشره بود عکاس از یک لباس بعنوان زمینه استفاده کرده بود که بعلت عمق فوکوس مناسب اصلاً به نظر نمی رسید.
این مساله در مورد ایجاد سایه روی خود سوژه هم می تونست خوب باشه، Glow ایجاد شده روی چشم اگر شدتش کمی کمتر می شد، بهتر بود. (البته ایجاد سایه به حذف کلی اون منجر می شد، مگر اینکه از Shader های نسبی استفاده می کردید Honey Comb و اینجور چیزها! چون شاید وجود چنین نقاط Glow به شرطی که سهم زیادی از چشم رو به خودشون اختصاص ندن می تونن خیلی به جلوه ی چشم کمک کنن)

در مورد عمق فوکوس کار، می شد چند شات با محل فوکوس متفاوت ثبت کرد (از انتهای بال نزدیک به دوربین که نزدیکترین نقطه است تا خود بدن و دم و بال دورتر) و بعد اینها رو روی هم Mask کرد تا تصویری با فوکوس با عمق بیشتر داشته باشیم البته بازهم برای حفظ طبیعی بودن و زیبایی کار بهتره این فوکوس کاملاً کل سوژه رو در بر نگیره.
استفاده از برنامه هایی مثل Helicon Focus که اصلاً این فوکوس ها به همین نام هم معروف شده اند می تونه کار رو ساده تر کنه.
با سپاس از ارسال زیباتون... لذت بردم...
موفق باشید..صفحه 49 از 49
صفحه قبلی