گالری تصاویر "شهرام آشنا"

         
عکس
نام :   (امتیاز : 39)
عکاس :   شهرام آشنا (امتیاز : 901)
نوع دوربین :   Canon
مدل دوربین :   Canon 50D
نظرات :   19
بازدیدها :   1789
تاریخ ارسال :   ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸
علاقه‌مندی‌ها :   3
دسته‌بندی سايت :   طبیعت , حیوانات
توضیحات عکاس

"۰۰:۵۱ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (0) | شهرام آشنا (901)


جناب صادقی، زیر عکس ارسالی آقای علیرضا زاهدی، با عنوان "خانه ام خلیج فارس"، اینچنین مرقوم فرموده بودند: "البته یکی از اعضای محترم سایت و دوستی خوب جناب صادقی برای گرفتن تصویر شارپتر لینکی را در ذیل یکی از تصاویر بنده معرفی کرده بودند که در اینجا آنرا نیز برایتان ضمیمه میکنم
امیدوارم مورد استفاده قرار گیرد"
بنده، که به علت گرفتاری ها گاه و بیگاه کاری، فرصت چندانی برای تحلیل دقیق کارهای خوب عزیزان و نوشتن کمامنت ندارم، فرصت را غنیمت شمرده، با ارسال این عکس، بعنوان یک دستآویز، مطلب آموزشی یاد شده ی بالا را به زبان فارسی (ناسره) برگردانده، تقدیم می کنم. بسیاری از عزیزان، و بنده نیز، به فورام عکاسی دسترسی نداشته، اینجا را محلی مناسب برای طرح این مطلب دانستم. بدیهی است که بیشینه ی عزیزان، با این موارد آشنایند. اما، بازخوانی آنها خالی از هوده نخواهد بود.
برای مقابله با متن اصلی، به این لینک مراجعه فرمایید:
http://www.wonderfulphotos.com/articles/cameras/sharp_photos/
بعلت ذیق وقت، فرصت بازخوانی و اصلاح موجود نبود. کاستی ها را بر بنده ببخشایید.
"۰۰:۵۱ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (27) | امتیاز (0) | شهرام آشنا (901)

1- سه پایه
نخستین و بهترین راه برای افزایش شارپنس، همانا، بکارگیری سه پایه است. با ساکن ساختن دوربین و اجنتاب از لرزش دست، عکسهای شما شارپ تر خواهند بود. در واقع، استفاده از یک سه پایه ی خوب و یک لنز نه چندان خوب،اغلب نتایج بهتری بدست میدهد تا استفاده از یک لنز خوب و دورین روی دست.
در صورت امکان، میتوان وزنه ای اضافی، مانند کیف دوربین، به سه پایه آویزان کرده، آنرا سنگین تر و در نتیجه، پایدارتر ساخت. بعلاوه، (تا حد امکان) ازبالا کشیدن میله میانی سه پایه، خودداری کنید.
2- استفاده از قفل آینه و سیم چکاننده (دکلانشور)
استفاده ی صحیح یک سه پایه، ترفندهای ویژه ای را می طلبد. چنانچه دوربین شما از قابلیت قفل آینه برخوردار باشد، آنرا بکارگیرید. بدینترتیب، لرزش ناشی از جابجایی آینه، در هنگام برداشت، حذف می شود. در اینحالت که آینه بالاست، استفاده از دکلانشور، کمک بزررگی برای از بین بردن لرزش خواهد بود.
چنانچه دکلانشور در دسترش نباشد، میتوان با فعال سازی قفل آینه و تایمر 2 ثانیه ای دوربین، به نتیجه ی واحدی رسید.در برخی دوربین ها، با فشار نیمه بر دکمه ی شاتر، آینه بالا میرود. در اینصورت، 2 ثانیه درنگ کرده، آنگاه شاتر را تا آخر فشار داده، عکس بگیرید.
در صورتیکه دکلانشور موجود است اما، موقعیت اجازه استفاده از قابلیت قفل آینه را نمیدهد، ازعکاسی در سرعت های میان یک هشتم و یک بیست و پنجم ثانیه، خودداری کنید.
3- تک پایه
چنانچه استفاده از سه پایه میسر نباشد، کاربرد تک پایه، بهترین جایگزین است. برخی عکاسان از یک میله ی ساده استفاده کرده، در هنگام عکسبرداری،برای دستیابی به فوکس، به جلو و عقب متمایل می شوند.
4- استوار باشید
اگر هیچ تکیه گاهی برای دوربین در دسترس نباشد، تکیه بر یک دیوار را بیازمایید. در نبود دیوار، آرنجهایتان را بداخل بدن کشیده، بیحرکت، شلیک کنید!
5- میان دو دم بچکانید
در هنگکام برداشت، نفس را بیرون داده، با آرامش کامل، شاتر را بچکانید. این شیوه ی آشنای تک تیراندزان است. در حقیقت، آنها پا را این فراتر نهاده، و در حد فاصل میان ضربان قلب، شلیک می کنند.
6- دکمه ی شاتر را بنرمی بفشارید
بدون کاربرد زور و بنرمی دکمه شاتر را فشار دهید.
7- تایمر 2 ثانیه ای
در کنار دو تکنیک پیش گفته، استفاده از تایمر 2 ثانیه ای دوربین، میتواند مفید واقع گردد. در این حالت، با فشار بر دکمه ی شاتر، تایمر بکار افتاده، بعد از 2 ثانیه، بدون آنکه نیازی به حرکت اضافی از جانب عکاس باشد، برداشت انجام میشود. البته، این شیوه تنها در شرایط خاص، کاربرد دارد. در اینحالت نیز، همچنان لرزش ناشی از بالارفتن آینه، بقوه ی خود باقی است، اما، دیگر از جنبش ناشی از فشردن دکمه ی شاتر، خبری نیست.
8- لنزهای شارپ
ناگقته پیداشت که برخی از لنزها، از برخی دیگر، شارپ تر اند. بصور کلی، لنزهای مرغوبتر، از قبیل لنزهای سری ال کنن، از لنزهای کمتر مرغوب، بویژه در دیافراگم های بازتر، شارپ تر اند. گونه های خاصی از این سری، از شارپنسی باور ناکردنی، برخوردارند.
9- لنزهای متفرقه (ناهمنام)
گاه، بستن یک لنز ناهمنام با دوربین بر روی ان، نتایج بهتری از لنزهای همنام، بدست میدهد. بهترین نمونه، فقدان لنزهای واید کیفیت بالا ساخت کنن است (البته، بجز لنزهای اخیر کنن. م) بسیاری از کاربران دوربین های فول فریم، برای دستیابی به شارپنس بالای مورد نظر خود در تمامی سطح فریم،بویژه در گوشه ها، به لنزهای ساخت کمپانی های زایس و لایکا، دست می یازند. لنز واید 21 میلی متری دیستاگن با دیافراگم 2.8، ساخت زایس، ملاک و معیار سنجش کیفیت دیگر لنز ها است.
10- قابلیت پایداری تصویر (ایمج استبلایزر) را روشن کنید
تکنیک پایداری نوری تصویر، چه در لنز و چه درخود دوربین، در سرعتهای پایین تر دوربین بر روی دست، بصورتی موثر، مفید بوده، قابلیت عکسبرداری بر روی دست را 2 تا 4 مرحله (سرعت شاتر پایین تر)، افزایش می دهد. در گونه های معینی از لنزها، لایه ی شیشه ای اضافی ایمج استبلایزر، از شارپنس آن کاسته، آنرا از نمونه یمشابه بدون استبلایزر آن، سافت تر می سازد. نمونه ی بارز این تفاوت، میان لنرهای 70-200 سری ال با دیافراگم 2.8 مشاهده میشود. نسخه بدون استبلایزر، در واقع شارپت است؛ اما، بواسطه ی فقدان قابلیت مفیدتر استبلایزر، از دیگری عقب می ماند.
11- - قابلیت پایداری تصویر (ایمج استبلایزر) را خاموش کنید!
شاید این توصیه، ناقض توصیه ی پیشین بنظر رسد. اما، در هنگام عکاسی به کمک سه پایه، نسل های قدیمی تر سیستم ایمج استبلایزر (مانند لنز تله زوم 400-100 سری ال کنن) بواسطه ی فقدان جنبش دوربین، دچار اشتباه شده، موجب لرزش و افت شارپنس می شود. نسلهای جدیدتر مانند 200-70 آی اس، این نقیصه را ندارند. اما، در صورت عدم اطمینان، این قابلبت را خاموش کنید. پاداش شما نیزف اقزایش عمر باطری خواهد بود!
12- فیلتر های لنز
فیلتر های یو وی (اولترا ویوله – فرابنفش) محافظ خوبی برای لنز بشمار می آیند؛ اما، شارپنس کلی لنز را کاهش می دهند (فراتز از آن، کاهش کنتراست و افزایش احتمال جذب پرتوهای ناخواسته). در مواردی که کاربرد آن ضروری نباشد، میتوان فیلتریو وی را برداشت.
13- پننینگ (تعقیب سوژه متحرک و حفظ آن در کادر دوربین)
اگر از سوژه ای که در حال گذر از مقابل دوربین شماست، عکاسی می کنید، بهتر است آنرا با دوربین تغقیب کنید (پنینگ) تا با حفظ شارپنس و وضوح آن، پس زمینه ای تار داشته باشید. البته، درصورتیکه سرعت جابجایی سوژه نسبتا بالا و یا به دوربین نزدیک باشد؛ حتی در سرعتهای بالای شات (500/1 تا 800/1) تارشدگی، محتمل لست.
14- گزینش سرعت شاتر مناسب
معمولن، بهنگام عکسبرداری بروش دوربین روی دست، کمینه ی سرعت شاتر، بر اساس فاصله ی کانونی لنز تعیین می شود. بدینترتیب که، فاصله ی کانونی را در مخرج کسری با صورت 1 قرار داده، آنرا مبنای حداقل سرعت مجاز قرار میدهیم. برای مثال، در فاصله ی کانونی 100 میلیمتر، یرعت شاتر پایین تر از 100/1 ثانیه، توصیه نمیشود (در صورت وجود سیستم استبلایزر، میتوان 1 تا 3 مرحله پایینتر نیز رفت).
البته، این قاعده، به مهارت عکاس نیز بستگی د ارد. مهارت بالاتر، عکاسی در سرعت پایینتر، ممکن می سازد.
فراموش نشود که قاعده ی بالا، در مورد دوربینهای قول فریم صادق است. در موارد استفاده ازدوربینهای دارای سنسور(یا فیلم) کوچکتر، بایستی سرعت بدست آمده را در ضریب افزایش فاصله ی کانونی دوربین، ضرب نمود. (این ضریب در دوربین های 40 دی و 50 دی کنن، 1.6، در دوربینهای چهارسوم الیمپوس و پاناسونیک، 2 و دردوربین 1دی مارک 3 کنن، برابر 1.3 خواهد بود.)
15- سرعت شاتر در عکاسی ماکرو
عکاسی ماکرو، اندکی متفاوت است. بدینترتیب که، هرچه سوژه به لنز نزدیکتر باشد، شدت تاثیر جنبش ان و در ننتیجه، تار شدن آن، بیشتر است. هنگام عکاسی در مقیاس یک به یک (اندازه طبیعی – ابعاد تصویرسوژه بر روی سنسور یا فیلم، با ابهاد واقعی آن برابر است. م) یا بزرگتر، و دوربین روی دست، سرعت شاتر مبتنی بر فاصله ی کانونی (مورد 14)، بسیار پایین خواهد بود. در این حالت، افزایش سرعت شاتر یا استفاده از سه پایه و یا فلاش، چاره ساز خواهد بود.
16- کاربرد فلاش
چنانچه دستیابی به سرعت شاتر بالا میسر نباشد، اغلب، استفاده از فلاش بعنوان منبع اصلی نور، چاره کار خواهد بود. مدت زمان تابش نور فلاش، بسیار سریع، معمولا، بسته به توانایی فلاش، معادل یک دوهزارم ثانیه (!.م) یا سریعتر است. با استفاده از نور فلاش، حتی میتوان گلوله را متوقف کرد!
در شرایط عکاسی در نور پایین و ماکرو، استفاده از نور فلاش، در مقابله با جنبش سوژه، مفید خواهد بود.
17- تا آرام گرفتن وزش باد، درنگ کنید
بهگام عکاسی ماکرو یا منظره دارای گل و برگ، تا آرام شدن باد، درنگ کنید تا برداشت شارپی داشته باشید.
18- لنزهای تیلت شیفت (زاویه ی دید متغیر)
لنزهای دار زاویه ی دید متغیر، بصور موثری عمق میدان وضوح در عکاسی از مناظر را، افزایش میدهند. در مناطق بادخیز، استفاده از یک لنز دی متغیر (مانند تی اس 24 میلی متری کنن با دیافراگم 3.5)، ثبت منظره و برداشت در دیافراگم بازتر را، بدون لزوم بستن دیافراگم و بالابردن سرعت شاتر، میسر می سازد.
19- استفاده از پلامپ
کمپانی ویمبرلی، ابزاری موسوم به پلامپ می سازد که، اشیا کوچک را رد مقابل دوربین (یا سه پایه)، بیحرکت نگاه میدارد. تصور کنید قصد عکاسی از یک گل، در هنگام وزش باد، را داشته باشید. با اتصال گیره یک سر ابزار پلامپ به سه پایه یا بدنه ی دوربین، و نکاهداشتن گل با گیره سر دیگر، آنرا نسبت به دوربین، ثابت نگاهدارید.
20- چند برداشت متوالی
گاه، عکاسی در شرایط نوری نه چندلن مناسب، اجتناب ناپذیر است. در این صورت، چنانچه شوژه بیحرکت باشد، میتوان چندین برداشت (با تنظیمات متفاوت.م) انجام داده، آنگاه، شارپ ترین تصویر را از ان میان، برگزید.

21- انتخاب دیافراگم بهینه
لنزها، معمولا، در دیافراگم دو تا سه مرحله بسته تر از بازترین حالت، شارپ تر اند. در بازترین دیافراگم، کاستی های آپتیکال لنزها، منجمله، عدم شارپنس نسبی در گوشه های فریم، مشهود تر است. در بازترین دیافراگم، پدیده ی ناخواسته ی پرش نور (دفراکسیون) مشکل ساز شده، تصویر به نرمی (سافتنس، در مقابل شارپنس.م) می گراید. (در بسیاری موارد.م)قانون دیافراگم 8، کارساز است.
22- تکنیک فوکس استک (تلفیق چند برداشت با وضوح متفاوت)
گاه، دستیابی به فوکس (وضوح.م) کامل در کل فریم و سوژه، حتی در بسته ترین دیافراگم، میسر نیست. گاه نیز، فوکس کامل ممکن است، اما، بواسطه ی پدیده ی مزاحم پرش نور، کیفیت مطبوب، حاصل نمی شود. نرم افزاری مانند کامباین زد، با تلفیق شات های متوالی با تنظیمات واحد و نقاط فوکس متفاوت، تصویری دارای بیشترین شارپنس ترکیبی را بدشت می دهد. این شیوه بسیار موثر در عکاسی ماکرو منظره، بشمار می رود.
23- تار کردن (بلر.م) پس زمینه
در عکاسی ورزشی، پرتره وماکرو، اغلب، تارشدگی پس زمینه، مطلوب است. بدین شیوه، سوژه ی اصلی، برجسته تر شده، در مقایسه با پس زمینه ی تار، شارپ تر بنطر می رسد.
24- اجتنناب از برخی فواصل فوکس
برخی انواع معین لنزها، داری کاستی های آپتیکالی هستند که بایستی از آن آگاه بود. برای نمونه، لنز 200-70 اف 4 آی اس سری ال کنن، معمولا، در فاصله ی فوکس حداقل خود، سافت می شود. همیطور، لنز سری ال 50 میلی متری با دیاف 1.2، در فواصل نزیدک، دارای مشکل بک فوکس (عدم فوکس دقیق بواسطه ی عدم توازی در صقحه ی پسین لنز با سطح سنسور یا فیلم) است. در سایر فواصل، مشکلی ندارد.
25- انتخاب فاصله ی کانونی شارپ در انزهای زوم
شارپ بودن لنز زوم در تمامی فواصل کانونی آن، نادر است. برای نمونه، لنز 40-17 اف 4 ال کنن، در بازترین زاویه ی دید (کمترین فاصله کانونی 17 میلیمتر)، شارپ تر است. در حالیکه، لنز 35-16 اف 2.8 ال از همین سازنده، در بسته ترین زاویه دید (35 میلیمتر)، شارپ تر است.
26- شارپ دیجیتال
بیشتر دوربینها (دیجیتال.م)،جهت کاهش پدیده ی موسوم به موآر (یک جور اعتشاش تصویری ناشی از شکست نور در اثر عدم خلوص المانهای نوری تشکیل دهنده ی لنز.م) داری یک فیلتر ویژه ضد تموج (انتی ایلییسینگ) هستند. کاهش شارپنس، از عوارض جانبی این فیلتر است.
روشهای (دیجیتال.م) بیشمار و نرم افزارهای متعدد، برای افزایش شارپنس موجودند.
اما، از یاد نبریم که، شارپ دیجیتال، جزییاتی را که در هنگام برداشت از دست رفته اند، باز نخواهد گرداند و تنها، تصویر را شارپ تر جلوه می دهد.
27- فوکس بر روی چشمان
در عکاسی پرتره وماکرو، فوکس بودن چشمها، امری حیاتی بشمار می رود. اگر چشمان سوژه در ناحیه ی فوکس نباشند، کل نصویر، خارج از فوکس بنطر می رسد.
28- کاهش ابعاد
تصویری که کاهش ابعاد داده شده باشد، اغلب از اصل خود (ابعاد 100%)، شارپ تر بنظر میرسد. از این روی، بهنگام ریزبینی در عکس جهت تعیین میزان شارپنس یک لنز، آنرا در ابهاد اصلی ملاحظه کنید.
29- فشردگی حداقل
دو روش برای فشردگی و ذخیره سازی یک تصویر دیجیتال موجود است : با افت و بدون افت. برخس انواع قالبها مانند تیف (تی آی اف) و پی اس دی (قالب فتوشاپ)، بدون افت بوده، با ذخیره سازی، بازکردن و ذخیره سازی مجدد، کیفیت (داده های تصویری دیجیتال) از بین نمیرود. از دیگر سوی، قالبهای فشرده ای مانند جی پگ (جی پی جی)، از نوع با افت بشمار میروند. ذخیره ی تصویر رد قالب جی پگ، موجب افت کیفیت دایمی می گردد. جهت اجنتاب از افت کیفیت بیش از حد، در صورت امکان، تصویر خود را در بالاترین کیفیت (پایین ترین میزان فشردگی.م) این قالب، ذخیره کنید.
30- عکاسی درآیزوی (حساسیت) پایین
یک تصویر پر نخاله (نویز) و شارپ، همواره بر یک تصویر بدون نویز و تار، ارجح است. در هر حالت، آیزوی پایین تر، به منزله ی نویز کمتر و کیفیت بالاتر عکس خواهد بود. نویز، جزییات تصویر را پوشانده و آنزا دانه دار میکند. کاهش نویز توسط نرم افزار ویژه ی آن، میسر است؛ اما، اینکار، نوعا جزییات شارپ تصویر را از بین خواهد برد.
!
31- فوکس دستی (غیر خودکار) با صفحات فوکس
سیستم های فوکس خودکار، بی نقص نیستند. هنگامیکه یک تصویر ار فوکس خارج باشد، اصلاحی در کار نخواهد بود. ممکن شارپ کردن اندکی مفید باشد، آنهم در شرایطی که تصویر کمی از فوکس خارج باشد؛ اما، در واقع، هیچ راهی برای فوکس کردن آن، وجود ندارد.
بجای استفاده از سیستم فوکس خودکار، میتوان لنز را بصورت دستی فوکس کرد. دوریبنهای مدرن دی اس ال ار (دیجیتال سینگل لنز رفلکس.م)، دارای صفحات فوکس نامناسب جهت فوکس دستی، بویژه در لنرهای سریع ت ( دارای دیافراگم بازتر) از 2.8، هستند. دوربینهای آنالوگ اس ال ار قدیمی تر، اغلب دارای یک صفحه ی فوکس از نوع اسپیت پریزم (منشور منفک) بودند، که (بواسطه ی اختلاف انکسار در سطح آنها.م) فوکس دستی را بسیار آسانتر میکردند. با پیشرفت به سیستم فوکس خودکار، صفحه های فوکس قدیمی (تیره تر.م) ، با صفحه های روشن تر، اما نادقیق تر، جایگزین شدند.
در برخی دوربین ها، تعویض صفحات فوکس، بسیار اسان است. در برخی دیگر، این تعویض، ممکن، اما بزحمت قابل انجام است. در هر صورت، کار پیجیده ای نیست. با تعویض صفحه ی فوکس اصلی با صفحه ی دیگر چون ای سی-بی کنن، فوکس دستی، بسیار اسان تر خواهد بود. علاوه بر آن، میتوان از صحت عمل سیستم فوکس خودکار دوربین نیز، اطمینان حاصل کرد!
32- آزمایش نسخه های متعدد از لنز واحد
تمامی لنزهای داری مدل واحد، با کیفیت واحد ساحته نمی شوند. حتی در یک دسته(شیفت) واحد، لنزهای تولیدی، برخی سافت (ناشارپ.م) تر اند. در صورتیکه از یک دوربین فروشی خرید می کنید، اغلب مجاز به امتحان چند نسخه از لنز و انتخاب لنز مطلوب، هستید. شاید کمی بیشتر بپردازید، اما، میدانید که بدینترتیب، نیازی به تعویض مکرر تا رسیدن به نسخه ی مطلوب، نخواهد بود.
33- لنزها خود را کالیبره کنید
نسخه های سافت تر لنزها واقعا وجود دارند؛ گرچه، گستردگی این مشکل، به میزانی که فورام های اینترنتی ادعا میکنند، نیست. در هر حالت، چنانچه احساس میکنید که لنز شما سافت است، می توانید آنرا جهت کالیبره کردن، به سازنده آن بازگردانید. نوعا، در بازگشت، شارپ تر از پیش خواهد بود. فراتر از آن، می توان لنز و دوربین را با هم، جهت کالبیبراسیون، بازفرستاد، البته، با فرض اینکه هردو، جهت تعمیرات، به سازنده بازگردانده شوند.


"۰۰:۵۱ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (2) | افشین قشقایی (1508)

با تشکر از شهرام عزیز در اشتراک اطلاعات یک موردی که بنظرم نتیجه خوبی بهمراه خواهد داشت استفاده از لایو ویو مد است در دوربین هایی که این قابلیت را دارند و در شارپ بودن تصویر کمک زیادی خواهد کرد ترکیبی از لایو ویو مد و تایمر نتیجه رضایت بخشی خواهد داشت منوط به استفاده از ( ترجیحن ) از 3 پایه . در لاویو ویو مد آینه بالاست در این حالت با استفاده از فکوس دستی تا 10 ایکس زوم روی LCD دوربین میتوان نقطه فکوس ( با در نظر گرفتن منطقه وضوح نسبت به تنظیمات ) را انتخاب کرد و.. ثبت

این دوربین ها ظاهرا الکترونیک شاتر هم دارند .

* شهرام آشنا همان شهرام نصیر نیست ؟

"۰۰:۵۱ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (1) | علیرضا زاهدی (122)

سلام شهرام خان
بسيار بسيار ممنون كه اينقدر با حسن نظر عكسها و كامنتها را دنبال ميكنيد از لطف شما و ديگر دوستان جناب آقاي باقر زاده كه هميشه به بنده لطف داشته و عكسهايم را مورد نقد وبررسي قرار ميدهند ومشكلات آن را بازگو مي نمايند نهايت سپاسگذاري را دارم همانطور كه در كامنتي زير عكستان گفته بودم عكسهاي شما و دوستان عزيز ديگر براي من حكم كلاس آموزشي را دارد .
از برگردان متن مورد نظر نيز كمال سپاسگذاري رو دارم اميدوارم كه بتونم با گرفتن يك عكس با كيفيت و شارپ از خجالت شما عزيزان در بيايم
با تشكر
عليرضا زاهدي
"۰۱:۰۳ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (2) | قاسم فخرالدین ارانی (487)

با سلام و ارادت
حظ كافي رو برديم عكس زيبا و با شكوهي ست
ممنون و پيروز باشيد
2+
"۰۱:۱۹ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (2) | مسعود عرفانی (1649)

سلام
بسيار زيبا . بسيار زيبا بسيار زيبا . و ممنون بابت كلاس بسيار مفيد ودقيقتان .
ممنونم و آرزوي به روزي تان را دارم
"۰۱:۱۹ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (0) | شهرام آشنا (901)

تصحیح:
در مورد شماره 31، اسپلیت پریزم Split Prism صحیح است.
"۰۱:۲۰ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (3) | حمیدرضا نباتی (3303)

حضور استاد ارجمندم جناب آقای نصیر سلام و عرض ادب
حضور مجدد و مقتدرانه و استادگونه تان را به فال نیک گرفته و خوشحالیم که بتوانیم در کنار شما بر اندوخته های مختصر خود بیفزائیم . متن ارسالی شما را مطالعه کردم که واقعاً جای سپاس و تشکر را از شما دارد .
منتظر راهنمائیهای استادانه شما هستم
مخلص شما
"۰۱:۲۷ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (3) | امیر اصلانی (1287)

سلام
ممنون بابت مطلب آموزشی مفیدی که گذاشتید و سپاس به خاطر ثبت زیبا و هنر مندانه من در حدی نیستم در مورد هنر شما اظهار نظر کنم
خواهش میکنم بزرگواری کنید و گالری مرا ببینید و بدون هیچ ملاحظه ای ایراداتم را بفرمایید می دانم فرصت ندارید ولی این بزرگواری را دریغ نفرمایید
موفق باشید
"۰۲:۴۹ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (3) | نگار رجبی (308)

سلام
چه عكسي و چه وضوحي
خيلي خوبه كه شما يك حيطه را براي فعاليت خود انتخاب كرديد و به چنين سطحي رسيديد
دوستي دارم كه عاشق جغده مسلما اين عكسو نديده وگرنه اولين نفر بود كه نظر ميداد
ممنون از مطلب آموزشي
تلاش شما براي افزايش سطح تكنيكي كاربران ستودني است
موفق باشيد
"۱۱:۳۲ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (0) | امتیاز (3) | فرناز بدیعی (1198)

با سلام و احترام .

به دلیل علاقه ی زیاد از این موجود دانا و فکور عکس های زیادی دیده ام از عکاسان بسیار حرفه ای .
برای من برجسته ترین وجه این ثبت زاویه ی خاص برداشت شماست با ایجاد تمرکزی خاص به روی فقط یک چشم . از تماشای این ثبت واقعا سیر نمی شوم !

و البته که ارزش این کلاس آموزشی که شما برای آن وقت و انرژی صرف کرده اید با یک کلیک به روی نظر مفید از طرف ما قابل بیان نیست .
پایدار باشید .
"۱۳:۰۰ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (3) | علــــی آذرنوش (1614)

عرض سلام و ادب !!
وضوح و کیفیت برداشت خیره کننده شده، با اینکه چشم در نقاط طلایی قرار نداره کاملا بیننده رو به خودش جذب میکنه.
موفق باشید
3+
"۱۷:۲۱ ۱۸ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (3) | شهریار هنر (134)

انقدر دیاف را باز میکنی که گاهی فکر میکنم بجای گرفتن شات از یک سوژه زیبا میخواهی آنرا ببلعی !! خیلی قبلتر از این بوف بسیار کوچک شاتی ارسال نموده بودی ولی حالا ماکرو پرتره آنرا میبینیم .
"۰۶:۵۹ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (2) | امتیاز (2) | محمدرضا دهقان پور (3348)

نخست تشکری می کنم برای نکات آموزنده ای را که نطق کردید

در زیبایی و فوکوس ایده آل این عکس حرفی باقی نمی ماند

پیشنهاد : محدود کردن ارسال های خود به هفته ای یک بار؟!

موفق باشید

"۰۸:۲۱ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (4) | امتیاز (3) | محمد رضا گودرزی (3885)

فكر كنم به اندازه مردمك اين بوف زيبا ، ديافراگم دوربينت را هم باز كرده اي! (:
با هويت و كاملا متفاوت
آن نقطه آبي داخل سياهي چشم را بسيار دوست دارم
.
.
.
خوشحالم باعث شده اي حال و هواي سايت دگرگون شود

موفق باشي
+3
"۱۶:۳۲ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (2) | داوود ارسلانی (1085)

سلام بر جناب آشنای عزیز.
متاسفانه برای کار قبلیتون فرصتی دست نداد خدمت برسم و عرض ارادت بکنم.
دست مریزاد.
نشون دادید که چقدر میتونید نه تنها در بالا بردن سطح علمی ما اعضا بلکه در ایجاد حال و هوایی مفرح و دمیدن روحی تازه در ما مفید و موثر باشید.
خوشحالم که میبینم پس از مدتی طولانی شروع به ارسال کارهاتون کردید، کارهایی که از نظر کیفی همگی در سطحی بالا و با رعایت اصول لازم گرفته شدن.

این عکس از لحاظ زاویه برداشت بسیار فوق العاده ست و تونسته بر میزان رمز و راز و هراس ناشی از دیدن این پرنده اضافه کنه.

امیدوارم همیشه شاد باشید!
"۱۶:۴۸ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (2) | فرید ثانی (10389)

آقا قدوم عالی مبارک ، ببخشید که دیر برای عرض ادب و تبریک بازگشت شما خدمت رسیدیم ، انشا... حضوری مفید و کم حاشیه داشته باشید .
عکس خیلی زیباست ، عکس رو کجا گرفتید؟اگر در باغ وحش یا محیط های محدود شده باشه که تکنیکی و بسیار زیبا ثبت شده است ولی اگر در محیط وحشی گرفتید که جدا دست مریزاد.
"۱۷:۰۳ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (3) | امیر مبصر (24)

شهرام خان به این می گند فوت کوزه گری
مدتها بود دنبال این ریزه کاری ها بودم
ممنونم که به همین سادگی در اختیار ما می گذارید
ایشالله که بتونیم وامدار خوبی برای این اطلاعات باشیم و به دیگران نیز بیاموزیم
در مورد عکس
فقط لذت میبرم
پایدار باشید
"۱۷:۵۵ ۱۹ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (1) | امتیاز (2) | امیررضا پاکرو (764)

با سلام
خوشحالم فرد قوی و با تکنیکی مثل شما با این همه اطلاعات خوب و با گذاشتن عکسهای قوی توی سایت داره به همه آموزش گران قیمت میده
و ممنون برای این همه کار قوی و ارزنده شما
+2
"۰۹:۲۵ ۲۶ ارديبهشت ۱۳۸۸" | مفید (0) | امتیاز (2) | مجید باقرزاده (3543)

سلام جناب آشنا
تصویر بسیار زیبائی را ثبت و ارسال کرده اید
هم دیدم هم خواندم و آموختم
بسیار ممنونم که اینگونه زحمت میکشید
متاسفانه به علت گرفتاری مدتی نتوانستم به سایت سربزنم و کمتر مزاحم دوستان شدم
از دیدن این تصویر و زحمات شما و جناب زاهدی به وجد آمدم
همیشه تندرست و پیروز باشید
+2