گالری تصاویر "محمد علی زنگی آبادی"

         
عکس
نام :   (امتیاز : 1)
عکاس :   محمد علی زنگی آبادی (امتیاز : 71)
سنسور :   5 MP
نظرات :   3
بازدیدها :   219
تاریخ ارسال :   ۰۳ ارديبهشت ۱۳۹۳
علاقه‌مندی‌ها :   0
دسته‌بندی سايت :   مناظر شهری
توضیحات عکاس

"۰۲:۴۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳" | مفید (1) | امتیاز (0) | میلاد عسکری گوهری (19)

مناظر شهری و اساسا پرداخت به شهر به مثابه منظره توسط عکاس-شهروند پیامد توجه به شهر به عنوان یک متن قابل خوانش و تلاش برای درک آن است. این تفکر همراه با هرچه آسان تر شدن عکاسی و امکان عکاسی با دوربین های ساده-از مدل اولیه کداک تا تلفن های دوربین دارِ امروزی-رشد کرده و در کنار عکس های مهم شهرِ معاصر به مثابه منظره (مانند عکاسان برآمده از دوسلدروف{Düsseldorf}و نگاهِ سرد{Deadpan}به عنوان مثال توماس اشتروس{Thomas Struth}) امکان عکاسی برای شهروند عادی را نیز برقرار کرده است.
در مورد این عکس، قرار گرفتن عکاس در نظرگاهِ رفیع-بنا به سنت تثبیت شده ی ژانر منظره-که امکانِ دیدِ همه جانبه و البته امن را فراهم می کند؛ توسط خودِ منظره نقض شده است. عکاس در جایگاهِ دیده وسیع قرار گرفته ولی تیرگی منظره شهر را ندیدنی تصویر کرده است. تنها نشانه ی صریح برج میلاد-ابر نشانه ی تهرانِ جدید- است که معنای عکس را متضمن شده.
این نگاه بنا به وضعیتِ کنونی شهر، بسیار دیده شده و نخ نماست، تهرانِ آلوده و تیره که نشان غریب بودگی و تیرگیِ فضای کلی-اتمسفر-شهر است. اما برگ برنده ی این عکس سادگی و صورت بندیِ ابتداییِ آن است. نویز ها در سراسر کادر فرمانروایی می کنند و خاکستری های ظریف ناحیه ی روشن را به شدت تحت تاثیر قرار داده اند.گویی طریقِ بازنمودِ شهر نیز از شر آلودگی در امان نیست و در راستای نمود، تصویر-تفسیر شده است. زمانِ عکاسی و ترکیب بندی در راستای خوانش ارائه شده مناسب است. زمان، شرایط نوری و جوی را رقم زده و ترکیب، جای دهی دو المان بارز عکس-برج میلاد و دو برجِ کناره ی کادر- و لایه لایه شدن سطح تصویر از خاکستری های چرک و قرار گرفتن المان های تاکید عکس در ناحیه روشن حاصل این دو است.
شهرِ گرفته، غمین و تیره دریافتِ فضای زیست کنونی ما را تصور کرده است و نویز ها عامل نفوذ ذهنیت عکاس-شهروند در بازتعریف خود در جهانِ زندگی اش اند. حتی حسِ رمانس صحنه شاید نشانِ همپوشانیِ دلِ گرفته با شهر گشته است: "و الله که شهر بی تو مرا حبس می شود"./دیوان شمس/.

****

(این نوشتار حاصل خوانشی از عکس است؛ اگر نیت عکاس ثبت تصویری خوش منظر است؛ باید گفت که نویز دار بودن عکس در صورت آگاهی امکان بیانی مهم عکس است و در صورت اتفاقی بودن نشان عدم وقوف کامل بر ابزار و رسانه. در راستای وجودِ دیدِ تقویت شده از شهر نیازمند تمرین و دقت بیشتر است).

"۰۲:۴۵ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳" | مفید (0) | امتیاز (0) | محمد علی زنگی آبادی (71)

با تشکر از نظر کامل و مفید شما.
احساس کردم نویز موجود در عکس میتونه به نشان دادن گرفتگی و آلودگی بیشتر شهر کمک کنه.
با ارادت فراوان
"۰۷:۵۰ ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۳" | مفید (0) | امتیاز (1) | مرتضی تقی زاده (379)

سلام
از تفسیر و نقد مبسوط دوست فرهیخته آقای عسکری بسیار آموختم. به نوبه خود از ایشان و همچنین عکاس محترم تشکر می کنم. گمان نمی کنم فرض دوم محتمل باشد.
این جمله خطاب به وسایل نقلیه، روی جلد مجله ای نوشته شده بود که بی مناسبت با عکس نیست:
بگاز تا خفه شیم!