راهنمای گالری

تعاریف

قوانینی که از اسفندماه 88 اضافه شده اند به رنگ قرمز نشان داده شده است

نظر مردود: نظری که توسط سیستم بدون امتیاز ثبت می‌شود.
یک روز: منظور از یک روز فعالیت در گالری، بازه زمانی بین ساعت 12 نیمه شب قبلی تا 12 نیمه شب بعدی است. (24 ساعت)

عضویت

چرا باید ثبت نام کنیم؟
اگردر سایت عضو شوید، می‌توانید از تمامی امکانات کاربران معمولی استفاده کنید. بدون عضویت امکان مشاهده عکس‌ها در اندازه اصلی و نظردهی به عکاس‌ها را ندارید.

شرایط کاربر جدید چیست؟
کاربری که تازه وارد سایت شده است، از ابتدا قادر به امتیاز دادن به عکس ها و نظرات نیست. این کاربران بعد از ارسال 10 عکس و دریافت حداقل 150 امتیاز از سایر کاربران بابت عکس ها و نظراتی که می نویسند، قادر خواهند بود به عکس ها و نظرات سایرین امتیاز دهند. ولی در این مدت در سایر موارد با کاربران عادی تفاوتی نخواهند داشت.


کاربرمعمولی چه امکاناتی دارد؟
1-ارسال هر 24 ساعت یک عکس در سایت
2-امکان دریافت نظر دیگر اعضاء درباره عکس ارسالی
3-امکان دریافت امتیاز از اعضاء برای عکس ارسالی
4-مشاهده عکس اعضاء در ابعاد بزرگ
5-امکان نظر دهی به عکس اعضاء
6-امکان امتیاز دهی به عکس اعضاء
7-امکان پیگیری فعالیت‌های یک عکاس خاص
8-تعریف فهرستی از عکس‌های مورد علاقه
9-امکان جستجو در گالری
10-امکان امتیاز دادن به نظر سایر اعضاء
11- امکان دریافت امتیاز از دیگر اعضاء برای نظر ارسالی

کاربر طلایی چه امکاناتی دارد؟
علاوه بر امکانات کاربران معمولی، امکان ارسال  دو عکس در بازه زمانی 24 ساعت را دارد.
در دادن امتیاز و نظر به سایرین محدودیت تعداد و مقدار امتیاز در روز و هفته را ندارد
می تواند عکس های مناسب از لحاظ کیفیت و تکنیک را به عنوان عکس منتخب اعلام کند.

چگونه در سایت عضو شویم؟
برای عضویت در سایت، لازم است که قوانین فعالیت در سایت را به دقت مطالعه و در صورت پذیرفتن تعهدنامه، فرم عضویت را پرکنید، بعد از پرکردن فرم، ایمیلی برای شما ارسال می شود که با استفاده از اطلاعات آن ایمیل می‌توانید اکانت خود را فعال کنید، با توجه به اینکه بعضی ازسرویس دهندگان ایمیل از spam filter    استفاده می کنند، حتما فولدر مربوط به spam یا bulk mail را کنترل کنید. در صورت فعال نکردن اکانت، نمی توانید وارد سایت شوید.
پس از فعال کردن اکانت می توانید اطلاعات خود را در بخش پروفایل تغییر دهید.


چگونه می توان کاربر طلایی شد؟
کاربران طلایی با توجه به میزان فعالیت و مشارکت و نیز کیفیت آثار ارسالی به گالری در طول مدت فعالیت و نحوه رفتار و تبعیت از قوانین سایت، توسط مدیران تعیین می‌شوند.

قوانین لغو عضویت چگونه است؟
با توجه به اینکه حذف عضویت اعضا، موجب از دست رفتن بخشی از نظرات و امتیازات سایر اعضا خواهد شد، امکان حذف کامل عضویت و حذف کامل عکسها وجود ندارد و تنها در صورت لزوم، عضویت و عکسها غیر فعال می‌شود و در دیتابیس سایت باقی خواهد ماند.

 

صفحه اول سایت

عکس روز چیست؟
هر روز یک عکس از بین عکس های ارسالی که از لحاظ کیفیت، ایده، تکنیک و خلاقیت و سایر مشخصات مهم در یک عکس ویژه حایز شرایط باشد توسط مدیر هنری گالری به عنوان عکس برگزیده روز انتخاب شده و همراه با نقدی کوتاه در صفحه اول گالری نمایش داده می شود. عکس روز به مدت 24 ساعت نمایش داده می شود و عکس های روز قبلی را می توان از طریق لینک عکس روز در منوی بالای گالری در یک صفحه مشاهده کرد. روند انتخاب عکس روز کاملا مستقل از انتخاب عکس منتخب و عکس برتر است.

نقد روز چیست؟

 هر روز سعی می‌شود یکی از بهترین نقد‌های نوشته شده توسط اعضا برای عکس‌های سایت انتخاب شده و به عنوا نقد روز معرفی شود. معرفی نقد روز به سایر کاربران کمک می‌کند که با یک نقد و نظر خوب آشنا شده و بتوانند علاوه بر عکاسی در زمینه نقد و درست دیدن عکس نیز کسب تجربه کنند.

عکس‌های منتخب برتر

 عکس‌های این بخش از بین عکس‌های منتخبی انتخاب می‌شوند که در 12 صفحه اول سایت دارای بالاترین امتیاز هستند. این عکس‌ها به عنوان عکس‌های برتر همراه با نام عکاس نشان داده می‌شوند.


ارسال عکس

روزانه چند عکس می توان ارسال کرد؟
کاربر معمولی، هر 24 ساعت یک عکس و کاربر طلایی دو عکس می‌تواند ارسال کند.

مشخصات عکسهای ارسالی چیست؟
فرمت عکسهای ارسالی تنها باید  JPG – Jpeg  باشد.
طول یا عرض عکسهای ارسالی نباید از 740 پیکسل بیشتر باشد.
سایز فایل عکس ارسالی باید مساوی یا کمتر از 300 کیلوبایت باشد.
عکسهای ارسالی باید همراه با اطلاعات
EXIF ارسال شود.
ادیت عکس مجاز است، اما نباید آنقدر روی عکس کار گرافیکی شده باشد که به آن عکس نتوان گفت.
اضافه کردن یا کم کردن اجزاء مهم در عکس ممنوع است.
نوشتن نام عکاس به صورت امضا یا در نام عکس یا توضیحات موجب عدم تایید عکس به عنوان عکس منتخب توسط اعضای طلایی خواهد شد.

عکس منتخب چیست؟
عکس هایی که از لحاظ کیفیت و تکنیک دارای شرایط مناسبی باشند و در آنها ایده‌ای نو و خلاقیت دیده شود، توسط گروه اعضا طلایی به عنوان عکس منتخب اعلام می شود. این عکس ها با کادری پررنگ تر از بقیه در گالری قابل تشخیص بوده و نیز از طریق سیستم جستجو می توان آنها را به صورت یکجا مشاهده کرد.
ضمنا تنها عکس های منتخب هستند که امکان ورود به صفحه اول گالری را خواهند داشت و سایر عکس هایی که منتخب اعلام نشده باشند حتی در صورت دریافت امتیاز بالا به صفحه اول نمی روند.

شرایط لازم برای یک عکس منتخب چیست؟
مهمترین موضوع داشتن ایده ای جدید، رعایت مسایل تکنیکی، خلاقانه بودن عکس و کیفیت آن است. به علاوه موارد زیر نیز در ارسال عکس باید رعایت شده باشد:
1- مطابقت کامل با قوانین سایت عکاسی و گالری
2- نداشتن امضا یا نام عکاس در عکس، توضیحات یا هر جای دیگر که برای سایر اعضا نام عکاس را فاش کند
3- دارا بودن اگزیف کامل (به استثنای عکس های HDR ، پانوراما و عکس های نگاتیوی اسکن شده و فتوآرت،  به شرطی که در توضیحات دقیقا ذکر شده و مشخصات آنها نوشته شده باشد)
4- عدم تقدیم آن به دیگران یا نوشتن توضیحاتی که نشان دهنده نام عکاس باشد
5- داشتن شرایط کیفی و فنی لازم برای اخذ حداقل 2 امتیاز از جانب یکی از اعضای طلایی گالری .

دسته‌بندی‌های سایت چگونه است؟
این دسته‌بندی‌ها توسط مدیر سایت، به منظور طبقه بندی بهتر عکس‌ها ایجاد شده است. هنگامی که عکسی را ارسال می‌کنید، باید حداقل یک و حداکثر سه دسته را برای عکس خود انتخاب کنید.

دسته‌بندی‌های کاربر به چه صورت است؟
کاربران می توانند، به تعداد دلخواه، برای خود گالری ایجاد کنند، سپس تصاویر خود را در این گالری‌ها دسته‌بندی کنند. این دسته‌بندی‌ها فقط در پروفایل کاربر دیده می‌شود و برای دسترسی به آنها، باید پروفایل کاربر را مشاهده کرد. کاربران دیگر می‌توانند عکس‌های یک کاربر را بر اساس دسته‌بندی‌های او مشاهده کنند.

مبنای محاسبه 24 ساعت از چه زمانی است؟
مبنای این محاسبه، ساعت 12 نیمه شب است و در این ساعت تمامی دسترسی ها به حالت اولیه باز می گردد، به عنوان مثال کاربر عادی می تواند قبل از 12 نیمه شب، یک عکس ارسال کند و اجازه ارسال عکس بعدی را بعداز ساعت 12 شب خواهد داشت.

عکس‌های صفحه اول بر اساس چه معیاری نمایش داده می‌شوند؟
در صفحه اول از بین عکسهای "منتخبی"  که در بین جدیدترین 288 عکس ارسال شده (12 صفحه اول گالری)، بالاترین امتیاز را دارند، به ترتیب امتیازها نشان داده می‌شوند. با افزایش فعالیت گالری، تعداد عکسهایی که انتخاب از بین آنها صورت می‌گیرد بیشترخواهد شد.

عکسهای نمایش گالری بر چه اساسی مرتب شده اند؟
در بخش نمایش گالری، در حالت پیش فرض، عکسها بر اساس زمان ارسال مرتب شده‌اند و همواره جدیدترین عکس‌ها در ابتدای لیست قرار دارند. ولی کاربران می‌توانند با استفاده از لینک‌های بالای صفحه، عکس‌ها را بر اساس ترتیب‌های دیگری مانند بیشترین یا کمترین امتیاز، نظرات، بازدید و علاقمندی نیز مشاهده کنند.

چرا عکس ها بدون نام نشان داده می شوند؟
برای استفاده حداکثر از نظر فنی دیگر اعضا بدون دخالت مسایل حاشیه ای مانند دوستی ها یا  باندهای هم پیمان برای بالا بردن امتیاز و رساندن یک عکس به صفحه اول سایت, در 12 صفحه اول سایت (288 عکس آخر ارسال شده) عکس ها بدون نام نشان داده می شوند.  بعد از رد شدن عکس از 12 صفحه اول دوباره مانند سابق اسامی نشان داده خواهند شد. بعد از نمایش اسامی، دیگر عکس ها امکان راهیابی به صفحه اول سایت را نخواهند داشت. ضمنا تا زمانی که هنوز عکسی در این مرحله قرار دارد، برای پنهان ماندن نام عکاس در نظرات نیز نام او تنها با عنوان "عکاس" نمایش داده خواهد شد و نیز عکس جدیدش تا  پایان این دوره در بین عکس‌های پروفایلش نشان نمی‌دهد. بعد از خروج از مرحله انتخاب، مجددا نام عکاس همانند سایر نظردهندگان نوشته می‌شود و در پروفایل عکس جدیدش نمایش داده خواهد شد.

امتیازها

قوانین امتیاز دادن چیست؟
جهت کنترل امتیازات و عادلانه‌تر شدن آنها برای امتیازدهی به عکسها محدودیت‌هایی در نظر گرفته شده است:

1- متوسط امتیازاتی که هر کاربر در یک روزمی‌دهد (به کلیه کاربران) نباید از 2 بیشتر شود. این معیار از نظر سوم به بعد اعمال می‌شود، ولی امتیاز سه نظر اول هم در محاسبه متوسط امتیازات در نظر گرفته می‌شود. کاربری که متوسط امتیازاتی که در نظراتش داده بیش از 2 شود، نظراتش به مدت یک روز مردود می‌شود. با این محدودیت کاربران باید در دادن امتیاز 3 دقت لازم را بخرج دهند و امتیاز‌های 3 را تنها برای عکسهایی نگه دارند که مطابق معیار سایت بی نقص، خلاقانه، جدید و قابل تحسین هستند.
مثال: کاربری در سه نظر اول خود امتیازهای 2 و 3 و 1 را داده است. متوسط امتیاز‌های او 2 می‌شود و نظر چهارم او نمی‌تواند 3 باشد. چون در این صورت متوسط امتیازاتش بالای 2 می شود. اما اگر نظر چهارم را با امتیاز 1 ثبت کند، می تواند در نظر پنجم امتیاز 3 بدهد.

امتیاز کاربر چگونه محاسبه می شود؟
کاربران دو نوع امتیاز می‌گیرند. یکی امتیازی است که از دیگر اعضاء برای عکسی که ارسال کرده‌اند دریافت می‌کنند و دیگر امتیازی است که برای نظر دادن به عکس دیگر اعضاء به آنها اعطا می‌شود. مجموع این دوامتیاز امتیاز کلی کاربر را تعیین می‌کند.

امتیازها چگونه کاهش یا افزایش می‌یابند؟
در این حالت‌ها به کاربر امتیاز تعلق می‌گیرد:
1-دیگر کاربران، به عکس کاربر امتیاز بدهند که این امتیاز می‌تواند از 3- تا 3+ باشد.
2-دیگر کاربران، نظر کاربر درباره یک عکس را مفید ارزیابی کنند که در این صورت یک امتیاز به کاربر داده می‌شود .طبیعی است در صورتی که نظر غیر مفید اعلام شود یک امتیاز از کاربر کسر می‌شود.
3-در صورتی که مدیران نظری را غیر مفید تشخیص دهند به آن امتیاز منفی می‌دهند. امتیاز منفی مدیران بر اساس تعداد و میزان امتیاز باعث جریمه کاربر مطابق معیار زیر می‌شود:
-امتیاز منفی از مدیر/مدیران با متوسط بین صفر تا 1- موجب 2 روز مردودی نظرات می‌شود.
- امتیاز منفی از مدیر/مدیران با متوسط بین 1- تا 2- موجب 4 روز مردودی نظرات می‌شود.

- امتیاز منفی از مدیر/مدیران  با متوسط بین 2- تا 3- موجب 6 روز مردودی نظرات می‌شود.
- در صورتی که کاربری بیش از این امتیاز منفی بگیرد به تشخیص مدیران ممکن است لغو عضویت شود یا مقادیر 20 تا 100 امتیاز از امتیازات او کسر گردد.


امتیاز عکس چگونه محاسبه می شود؟
هنگامی که کاربران برای عکسی نظر می‌نویسند، بر اساس معیارهایی که برای یک عکس خوب در دسته تعیین شده در نظر دارند به عکس امتیاز هم می‌دهند. این امتیاز در بازه 3- تا 3+ قرار دارد. کاربر نمی‌تواند به عکس خودش امتیاز بدهد و به هر عکس فقط یک بار می‌تواند امتیاز دهد. امتیاز داده شده، توسط دیگر کاربران سایت نیز قابل مشاهده خواهد بود.


نظردهی

قوانین نظر دادن چیست؟
جهت کنترل کیفی نظرات محدودیت‌هایی برای نظر دادن در نظر گرفته شده است:

1- برای ترغیب کاربران به نوشتن نظر در موردعکس‌ها و بسنده نکردن به امتیاز دادن، تنها در صورتی که نظر نوشته شده بیشتر از 15 کلمه باشد، امتیاز داده شده به عکس تعلق خواهد گرفت. در غیر این صورت نظر بدون امتیاز ثبت می‌شود.
2- نظراتی که در آنها حروفی بیش از 3 بار تکرار شده باشد بدون امتیاز ثبت شده و نظرات کاربر به مدت یک روز مردود می‌شود.
3- نظرات باید حاوی مطالب آموزنده و  یا سوال و مطلبی در مورد عکس باشد که بیان آن برای عکاس در درجه اول و بعد سایر کاربران مفید باشد. بیان مطالب مغایر با قوانین سایت و گالری موجب لغو عضویت، محرومیت از دادن امتیاز یا کسر امتیاز می‌شود.

4- نظرات باید به زبان و خط فارسی نوشته شوند. استفاده از علایم، شکلک‌ها، فونت‌های خیلی بزرگ یا رنگی و ... که باعث برهم خوردن یکنواختی صفحه شود ممنوع است و اینگونه نظرات بدون توجه به محتوا حذف می‌شوند. 


منظور از مفید /غیر مفید در نظرها چیست؟
هنگامی که یک کاربر به عکسی نظر می‌دهد، دیگر کاربران می‌توانند متناسب به کیفیت نظر و درستی یا نادرستی نظر، آن را مثبت یا منفی ارزیابی کنند. این امتیاز، در امتیاز کلی کاربر و در بخش امتیاز نظرات او اعمال می شود .

پاسخ به نظر چیست؟
این امکان وجود دارد که در صورتی که نیاز بود به نظری مستقیما پاسخ داده شود، جواب را در زیر آن درج کرد تا خوانندگان و نویسنده نظر براحتی بتوانند نظرات و پاسخ آنها را پیگیری کنند. در بخش پاسخ به نظر امکان امتیاز دادن به عکس وجود ندارد.


در هنگام نظر دادن، منظور از امتیاز چیست؟
امتیازی که در هنگام نظردهی، تعیین می‌شود،در واقع امتیازی است که به عکس داده می‌شود. هر کاربر بیشتر از یک بار نمی‌تواند به هر عکس امتیاز دهد، ولی به تعداد نامحدود می‌تواند نظر دهد. ضمنا ثبت امتیاز نظر منوط به رعایت قوانین امتیازدهی و نظردهی است.

معیارامتیازات داده شده به یک عکس چیست؟
می‌توانید هنگام امتیازدهی به عکس‌ها امتیاز خودرا بر اساس الگوی زیر انتخاب کنید.

3+: عکس از لحاظ تکنیک و موضوع بدون اشکال است. (عکس خلاقانه، جدید، و دارای اجرایی با کیفیت و قدرتمند است. از لحاظ تکنیک و موضوع عالی است.)
2+: عکس با کیفیت است ولی بهتر هم می توانست باشد. مشکلات اندکی از لحاظ تکنیک یا موضوع دارد.
1+: در کل تلاش خوبی توسط عکاس انجام شده ولی نیاز به اصلاح و بهبود دارد. عکس دارای مشکلات تکنیکی یا موضوعی است. عکس با وجود کیفیت بالا ایده‌ای تکراری است.
0: نکات مثبت و منفی عکس یکسان است و در کل عکاس باید دقت بیشتری در انتخاب ارسال‌های خود داشته باشد.
1-: عکس غیرفنی و بدون انگیزه است. مشکلات فنی زیادی دارد و حاوی موضوع قابل درکی نیست. کیفیت عکس از لحاظ سایز یا رنگ یا شارپنس خیلی پایین است.
2-: دارای اشکالات تکنیکی جدی و بدیهی است. به عنوان یک عکس بسیار مشکل دارد. موضوع ندارد و اجرای ناکارآمدی دارد. مشکلات تکنیکی فراوان در نور، رنگ و سایر مولفه‌های فنی دارد.
3-: عکس از هر نظر نامناسب و غیر قابل قبول است. به عنوان عکس اصلا پذیرفتنی نیست. مشکلات آن از هر لحاظ بیشتر از آن است که به عنوان یک عکس امتیاز بگیرد. موضوع عکس مناسب این سایت و نمایش عمومی نیست.


منظور از " علاقمندی ها " چیست؟
با استفاده از آیکونی که در زیر هر عکس وجود دارد، می‌توان عکس را به فهرست علاقمندی‌های کاربر اضافه کرد. هر کاربر لیست علاقمندی‌های مخصوص به خود را دارد و می تواند این تصاویر را در صفحه مخصوص خودش مشاهده کند.

چگونه می توان عکسی را به علاقمندی‌ها اضافه کرد؟
با استفاده از آیکونی که در زیر هر تصویر وجود دارد، می توان عکس را به فهرست عکس‌های مورد علاقه خود اضافه کرد.

منظور از " تعقیبات" چیست؟
در صورتی که مایل به پیگیری فعالیت‌های یک عکاس خاص هستید می‌توانید از این بخش استفاده کنید، پس از اضافه کردن نام عکاس به فهرست، در صورتی که عکاس مورد علاقه شما، عکس جدید در سایت قرار دهد، برای اطلاع شما ایمیلی ارسال می‌شود.

منظور از "فعال" و " غیر فعال" در مشخصات عکس چیست؟
در صورتی که عکسی غیر فعال باشد، دیگر کاربران سایت نمی‌توانند عکس را ببینند، اما عکس در بانک اطلاعاتی سایت وجود دارد. همچنین اگر عکسی غیرفعال شود، دیگر امتیاز هایی که کاربران به آن عکس می‌دهند، محسوب نمی‌شود و همچنین این عکس در نتایج جستجو مشاهده نمی‌شود. امکان غیر فعال‌سازی عکس فعلا در اختیار مدیران سایت است